Muzeum Kresów w Lubaczowie rozpoczyna cykl spotkań pod nazwą „Rozmowy na Pograniczu”. Pierwsze odbędzie się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 17.00. Gościem będzie Agnieszka Pajączkowska.
„Rozmowy na Pograniczu” to cykl spotkań, które będą poświęcone tematowi Pogranicza. Będzie więc można porozmawiać z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem i opisywaniem. Będą to osoby, które dostrzegają zarówno problemy, jak i wartości związane z Pograniczem. Spotkania będą gościć pisarzy, czytelników, aktorów, widzów oraz innych uczestników, którzy przyczyniają się do przesuwania granic Pogranicza i zrozumienia go poprzez twórczość literacką, filmową, działania społeczne i kulturalne.
Pierwszym gościem będzie Agnieszka Pajączkowska, która opowie o swoich dwóch książkach – „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” (Czarne, 2023) oraz „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Czarne, 2019). Spotkanie poprowadzi Monika Zając-Czerkies – animatorka, fotografka i pasjonatka starego kina, fotografii i malarstwa. Pracuje jako główny instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, a także w Podkarpackim Informatorze Kulturalnym.
Spotkanie będzie miało miejsce w przestrzeni wystawy „Archiwum Bolesława Fariona. Portrety dawnego Roztocza w negatywach lubaczowskiego fotografa”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z autografem autorki.
Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna i autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Otrzymała dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuk wizualnych. Jest absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Otrzymała wiele wyróżnień, takich jak tytuł „Kulturystyki Roku” w 2016 r. przyznawany przez Radiowy Dom Kultury. W 2020 r. została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego. Mieszka na Pogórzu Izerskim.
Organizacja „Rozmów na Pograniczu” jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego. Autorem identyfikacji wizualnej cyklu jest prof. Artur Skowroński.

PZ, elubaczow.com
Śledź nas w Google News
Obserwuj elubaczow.comBądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!