Muzeum Kresów w Lubaczowie rozpoczyna cykl spotkań pod nazwą „Rozmowy na Pograniczu”. Pierwsze odbędzie się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu w niedzielę, 14 stycznia, o godz. 17.00. Gościem będzie Agnieszka Pajączkowska.
„Rozmowy na Pograniczu” to cykl spotkań, które będą poświęcone tematowi Pogranicza. Będzie więc można porozmawiać z ludźmi, którzy zajmują się jego definiowaniem, portretowaniem i opisywaniem. Będą to osoby, które dostrzegają zarówno problemy, jak i wartości związane z Pograniczem. Spotkania będą gościć pisarzy, czytelników, aktorów, widzów oraz innych uczestników, którzy przyczyniają się do przesuwania granic Pogranicza i zrozumienia go poprzez twórczość literacką, filmową, działania społeczne i kulturalne.
Pierwszym gościem będzie Agnieszka Pajączkowska, która opowie o swoich dwóch książkach – „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” (Czarne, 2023) oraz „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Czarne, 2019). Spotkanie poprowadzi Monika Zając-Czerkies – animatorka, fotografka i pasjonatka starego kina, fotografii i malarstwa. Pracuje jako główny instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, a także w Podkarpackim Informatorze Kulturalnym.
Spotkanie będzie miało miejsce w przestrzeni wystawy „Archiwum Bolesława Fariona. Portrety dawnego Roztocza w negatywach lubaczowskiego fotografa”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z autografem autorki.
Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna i autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Otrzymała dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuk wizualnych. Jest absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Otrzymała wiele wyróżnień, takich jak tytuł „Kulturystyki Roku” w 2016 r. przyznawany przez Radiowy Dom Kultury. W 2020 r. została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego. Mieszka na Pogórzu Izerskim.
Organizacja „Rozmów na Pograniczu” jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego. Autorem identyfikacji wizualnej cyklu jest prof. Artur Skowroński.
PZ, elubaczow.com
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!