Zespół cerkiewny w Radrużu, fot. Alicja Mróz, ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało informację o dotacjach przyznanych w programie „Ochrona zabytków”. Do podmiotów z naszego powiatu trafi 679 tys. zł z przeznaczeniem na 4 zadania.

Na projekty zgłoszone w pierwszym naborze programu „Ochrona zabytków” przeznaczony blisko 170 mln zł. Dofinansowanie otrzyma 458 podmiotów, a środki będą przeznaczone na realizacje zadań prowadzących do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku. Wsparcie otrzymają m.in.: dwa podmioty z terenu powiatu lubaczowskiego. Mowa tu o Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie. Środki zostaną wykorzystane do przeprowadzenia 4 zadań.

Muzeum Kresów w Lubaczowie kwotę w wysokości 184 tys. zł przeznaczy na prace
konserwatorskie nagrobków (etap VII) przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu oraz kwotę 77 tys. zł na prace prace konserwatorskie przy ikonostasie (XVI–XVIII w.) w tym samym obiekcie.

Natomiast Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Wojciecha w Cieszanowie, dzięki dotacji w wysokości 325 tys. zł, przeprowadzi kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich przy cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (1813 r.) w Kowalówce oraz będzie kontynuować konserwację polichromii w nawie kościoła pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (XVII/XIX w.) w Gorajcu ze wsparciem 93 tys. zł.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here