Lubaczów: Kolejna podwyżka opłat za wywóz odpadów

17

Wczoraj (6.10) Rada Miejska w Lubaczowie jednogłośnie ustaliła nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Mieszkańcy zapłacą więcej, bo więcej produkują śmieci. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada.

Fot. elubaczow.com

W czasie obrad podjęte zostały trzy uchwały dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zwolnienia z części opłaty. Rada postanowiła, że od 1 listopada br. do 28 lutego 2021 r. wszyscy mieszkańcy będą objęci miesięczną stawką 36 zł od osoby. Oznacza to, że 5-osobowa rodzina zapłaci za miesiąc aż 180 zł. 

Od 1 marca 2021 r. stawka dla mieszkańców budynków wielorodzinnych i tych kompostujących wszystkie bioodpady w przydomowym kompostowniku wynosić będzie 28 zł/os. Z kolei mieszkańcy domów, którzy będą oddawać bioodpady za ich wywóz zapłacą 36 zł/os. Podwyżka wynika ze znacznego wzrostu ilości odpadów odbieranych od mieszkańców. Od marca do końca września br. odebrano w sumie 1960 ton odpadów, (464 tony biodegradowalnych i ponad 1040 ton  zmieszanych). Koszt odbioru samych bioodpadów wyniósł blisko 640 tys. zł.

– Na zwiększone ilości wytwarzanych przez Lubaczowian odpadów miała w sporej mierze sytuacja wywołana epidemią COVID – 19. Wielu studentów od marca, na skutek wprowadzenia nauki zdalnej, wróciła do domów, jednak w deklaracjach tylko nieliczni mieszkańcy wykazali fakt powrotu dzieci do domu. Jednakże lawinowy przyrost ilości bioodpadów w bieżącym roku jest trudny do zaakceptowania i nasuwa się pytanie: czy to możliwe? Co mogło dziać się z tymi odpadami w poprzednich latach? Czyżby nie były oddawane na składowiska, aby uniknąć opłat, a tym samym nieujmowane w sprawozdaniach firmy odbierającej? – zastanawiają się urzędnicy.

Pamiętać trzeba, że koszty funkcjonowania gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi muszą być w całości pokryte z opłat ponoszonych przez mieszkańców. 

– Na końcu należy wspomnieć, iż wszyscy musimy mieć świadomość, że cenę, jaką płacimy za odbiór odpadów, kształtują sami mieszkańcy, gdyż jest ona wprost proporcjonalna do ilości wytworzonych przez nich „śmieci”. Im więcej będziemy ich produkować, tym wyższa będzie opłata. Dlatego też, aby zmniejszyć ponoszone przez nas opłaty związane z gospodarką odpadami, musimy wszyscy dołożyć starań aby, na ile to tylko możliwe, ograniczyć ilość produkowanych przez nas odpadów. – dodają.

Teraz by obniżyć koszty odbioru śmieci, urzędnicy przypominają, że od osób, które zadeklarowały kompostowanie bioodpadów, nie będą te odpady odbierane. Jednak ci mieszkańcy, którzy posiadają kompostowniki, ale nie są w stanie całej ilości poddać kompostowaniu, muszą zaktualizować swoją deklarację śmieciową wykreślając kompostownik. Dodatkowo w przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów powyższe stawki zostaną podwojone.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

17 komentarze

 1. Zamiast podwajac stawki w końcu RM mogłaby zająć się egzekowaniem przepisów, zasad wywozu smieci oraz stawek od mieszkańców którzy nie zadeklarowali wywozu bioodpadow albo ilości osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Skoro nikt tego nie weryfikuje to po co to deklarować. Lepiej podać jedną albo dwie osoby i tyle…. przecież komunikatorów to nic nie kosztuje…
  Niech w końcu zarządzający powiatem wezmą się do roboty i zaczną przeprowadzać weryfikację, która w przypadku naruszenia zasad powinny skończyć się karami. To sankcje powinny latac dziury w kwotach A nie portfele pozostałych mieszkańców którzy już i tak od pewnego czasu zapier….dzielaja cały miesiąc na rachunki i Wywoz śmieci…. paranoja….

  • Nie ma czegoś takiego jak deklarowanie wywozu bioodpadów. Oddawać mogli wszyscy, a ci co deklarowali kompostowniki mieli zniżkę, ale nie zakaz oddawania. Teraz bioodpady nie będą odbierane od ludzi, którzy zgłosili kompostowniki. Zaczęło się więc wyrejestrowywanie kompostowników, bo nie każdy jest w stanie zatrzymać wszystkie bioodpady u siebie na posesji. Zniżka wzrosła z 1 zł do 8 zł, ale jak masz wpisany kompostownik, to nie wezmą od ciebie bioodpadów, a jak chcesz je oddawać płacisz więcej. Logiczne i uczciwe.

 2. Drogo jest dlatego ze nie ma konkurencji. Zbieraniem odpadów zajmują sie urzędnicy więc wiadomo ze będzie drogo.. Dziś nikt juz o tym nie pamięta ale gdy tylko gminy przejęły zabieranie odpadów ceny w niektórych gminach wzrosły nawet 100%. Ludzie głupi zapłacą tyle ile urzędnik powie… Wydają na głupoty żeby ich wybierać a potem trzeba golić ciemny plebs, który nie pamięta co działo sie 2 tygodnie temu. Szkoda gadać…

  • Weź się nie ośmieszaj i nie gadaj głupot. Wg ustawy śmieciowej Urząd nie może zarobić na wywozie śmieci ani nie może dokładać do wywozu śmieci. Urzędy podlegają kontrolom i jak ww warunki nie zostaną spełnione kontrolujący nałoży karę na włodarzy.

   Firmy wywożące śmieci wykorzystują sytuację i podnoszą stawki. Urząd obecnie płaci za tony śmieci im więcej śmieci (większa waga) tym większa kwota faktury.
   Co się dziwić jak dziś jadąc ul. Mickiewicza widzę przy kilku posesjach po 8 – 10 worków bioodpadów pewnie trawa skoszona i liście z drzew.

   Inna sprawa, że powinna być większa weryfikacja osób zamieszkujących daną posesje/mieszkanie

 3. Większość urzędów stara się coraz ściślej weryfikować składane deklaracje, szkoda, że w naszym mimo coraz większej ilości urzędników zajmujących się sprawą śmieci, nadal można deklarować dowolną ilość osób zamieszkujących.

  • Liczba radnych wynika z ustawy, a nie z twojego widzimisię. Pojęcia nie masz, a próbujesz wciskać innym ciemnotę. Byle dołożyć władzy. Bo to takie proste, jak się można ukryć pod nickiem i głosić durne demagogiczne hasła. Taki z ciebie John jak z wrony orzeł.

 4. …………………..Oznacza to, że 5-osobowa rodzina zapłaci za miesiąc aż 180 zł. , haha nie zapłaci tyle, bo faktycznie gdzie mieszka 5 osób faktycznie zgłoszonych jest 3 lub 2, nie ma żadnej kontroli, nikt nie sprawdza ile osób faktycznie jest zameldowanych, bo podaje tylko do deklaracji wypełniający podając 3 zamiast 5.Teraz się dziwicie dlaczego te podwyżki, bo płacicie za innych. Podanych w mieście jest 7000 tys. osób a faktycznie mieszka 12000tys.I tu apel do tych nierobów, wprowadźcie kontrole a za oszukaństwo kary ładować, sprawdzajcie bo od tego jesteście.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here