Wokół dworu w dawnej Rzeczypospolitej” to tytuł konferencji, która odbędzie się w piątek, 19 kwietnia w Zespole Cerkiewnym w Radrużu. Na wydarzenie zapraszają Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00, a zakończy około godz. 18.00. Została podzielona na dwa bloki tematyczne. W pierwszej części omówiony zostanie aktualny stan badań dotyczących dworów, natomiast w czasie drugiej poznamy studia przypadków wybranych założeń dworsko-pałacowych i zamków. Prelegenci, m.in. dr Zbigniew Beiersdorf, Grzegorz Dąbrowski, prof. dr hab. Tadeusz Epsztein, prof. dr hab. Henryk Gmiterek, prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, dr hab. Michał Kurzej, dr Rafał Nestorow i dr Marcin Schirmer, opowiedzą o pałacach i dworach mieszczących się nieopodal Lwowa, założeniach dworsko-ogrodowych województwa lwowskiego, dziedzictwie dworu oraz historii pałacu Feliksa Antoniego Łosia w Narolu.

Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Wydarzenie towarzyszy działalności Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, utworzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Organizatorzy zachęcają również do uczestnictwa w wydarzeniu towarzyszącym konferencji, czyli spotkaniu wokół książki pt. „Dzieci Kazimierza” autorstwa Michała P. Garapicha z London Metropolitan University. Spotkanie odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu konferencji – o godz. 18.00 i poprowadzi je Janusz Radwański z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej..

Książka „Dzieci Kazimierza” to fascynująca opowieść o ziemianinie Kazimierzu Garapichu i jego licznych potomkach, której autor, Michał P. Garapich, postanowił się przyjrzeć. Za publikację otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki”.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here