W Zespole Cerkiewnym w Radrużu zaprezentowane zostaną prace Pawła Wyborskiego. Wystawa pt. „Postikony: ślady po ikonie” odbędzie się w niedzielę, 24 marca 2024 roku, o godzinie 17:00.

Wystawa prezentuje niezwykłe prace artysty, które podążają za metaforyką ikony jako okna. Jawi się ona jako przebłysk rzeczywistości, ku której okno jest skierowane. Na ekspozycji pojawią się prace, które inspirowane zostały radruską cerkwią. Artysta odwiedził Radruż po raz pierwszy w 2003 r.

– To właśnie wtedy zacząłem przypatrywać się wyłanianiu obrazu z materii, jego koncentrowaniu się i dosłownemu wychodzeniu z substancji okalającej, przebijaniu się przez materię, właśnie poprzez przeświecanie w ciemności – w ciemnym wnętrzu radruskiej cerkwi. To był dla mnie pierwszy ślad ikony (albo inaczej: prześwit) i zdarzył się właśnie w Radrużu. Dzisiaj, po ponad dwudziestu latach, widzę to trochę inaczej. Nie jestem już pewny, czy to, co było wówczas widać w prezbiterium, wyłaniało się czy zanikało. Ślady ikony okazują się raczej śladami po ikonie. Fragmenty i motywy stają się coraz bardziej zatarte i pociemniałe. Albowiem ślady po ikonie są przede wszystkim znakami wycofywania się ikony z obrazu – tłumaczy Paweł Wyborski.

Paweł Wyborski, urodzony w 1975 roku w Starogardzie Gdańskim, jest cenionym malarzem i socjologiem kultury. Posiada bogate portfolio, obejmujące aż siedemdziesiąt pięć wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a także udział w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace są także obecne w renomowanych kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce i za granicą. Artysta ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i stypendiów, w tym Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska i Nagrodę Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury. Paweł Wyborski jest laureatem międzynarodowych konkursów związanych z ikoną współczesną i posiada bogate doświadczenie w tej dziedzinie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here