W urzędzie marszałkowskim zostały podpisane umowy na dofinansowanie inwestycji, dzięki którym powstaną nowe zbiorniki retencyjne, albo zmodernizowane zostaną już te istniejące. Środki trafią m.in. do gmin Lubaczów i Narol.

W sumie na ten cel do samorządów podkarpackich trafi 8,4 mln złotych. Są to środki unijne pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowy z gminami, którym zostało przyznane dofinansowanie podpisali: wicemarszałkowie: Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członkowie zarządu Anna Huk i Stanisław Kruczek.

Nabór pierwszych wniosków o dofinansowanie prowadzony był przez urząd marszałkowski pod koniec 2023 roku. Merytorycznej ocenie poddanych zostało 25 projektów, z których ostatecznie pozytywną weryfikację przeszło 17 zadań z 16 gmin. Łączna kwota dofinansowania na wszystkie przedsięwzięcia to 8,4 mln złotych. Dzięki temu wsparciu na Podkarpaciu powstaną otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych, które będą gromadziły również wody gruntowe i płynące, np. w rowach melioracyjnych czy małych ciekach wodnych.

Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły się ubiegać gminy to 500 tys. złotych. Wsparcie otrzyma 16 podkarpackich gmin. Wśród nich znalazła się gmina Lubaczów, która jako jedyna otrzymała otrzymała dofinansowanie na dwa projekty: budowę stawu pełniącego funkcję retencyjną w Baszni Górnej (500 tys. zł) i takiego samego obiektu w Tymcach (497 tys. zł). Środki w kwocie 500 tys. zł otrzyma także gmina Narol, a przeznaczone one będą na rozbudowę zbiornika retencyjnego „Krynica” w miejscowości Lipie.

W sumie we wtorek (23.04) umowy w Rzeszowie podpisało dziesięć pierwszych gmin. Wicemarszałek Piotr Pilch zachęcał, aby samorządowcy, którzy już uzyskali wsparcie przekazywali informację, że wciąż trwa nabór i kolejne samorządy mogą się ubiegać o takie wsparcie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here