W sieci dostępne jest Roztoczańskie Fotograficzne Archiwum Odnalezione Bolesława Fariona. Mieści ono 1200 fotografii powstałych w latach 50., 60. i 70. XX wieku w zakładzie fotograficznym w Lubaczowie. Skrywa wiele historii, miejsc i osób. Warto je odkrywać, być może uda się znaleźć w nim swoich przodków.

Początki powstania Archiwum sięgają jesieni 2021 r., gdy Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie zabezpieczył zbiór negatywów, które uratował z wyburzanego domu rodzinnego Bolesława Fariona. W marcu 2022 r. rozpoczęto oczyszczanie i digitalizację kartonu z poskręcanymi, zabrudzonymi, posklejanymi wilgocią, a często i zapleśniałymi negatywami, które przeleżały w pudełku 30 lat.

– Historia Archiwum to historia artysty, który wychodzi z ram portretu zamkniętego w czterech ścianach atelier. Wychodzi do ludzi, którzy wcześniej przychodzili do Zakładu Fotograficznego po zdjęcia do legitymacji, dowodów osobistych czy książeczek wojskowych i portretuje ich wraz z całym światem. Ze wszystkim, co mają. Z domem, z dziećmi, z kurami, z maszynami, z drogami, krajobrazem, rodziną, znajomymi. Podczas festynów, zabaw, wesel i pogrzebów. Z rowerami, motorami i samochodami. Na wsi i w mieście. W rzece i w szczerym polu. W ogrodzie i na ulicy. W pracy i po pracy. W domu, na krześle i na ławce przed domem. Codziennie i od święta – wyjaśnia Robert Gmiterek.

W ramach podjętych prac uruchomiono stronę internetową www.archiwumfariona.pl, która stanowi „wirtualne atelier” Bolesława Fariona.

– Zależało nam na tym, aby była ona nie tylko narzędziem do łatwego przeszukiwania fotografii i informacji, ale również niezależnym dziełem sztuki, które będzie w pewien sposób interpretacją tego zbioru i nada mu współczesny kontekst za pomocą wizualności. Wierzymy, że nowoczesna forma przedstawienia może być wspaniałym mostem pomiędzy historyczną treścią i współczesnym odbiorcą, oraz że może wprowadzić zapomniany materiał historyczny z peryferyjnego pogranicza w samo centrum współczesnego życia kulturalnego – pisze na stronie Archiwum Tomasz Stelmaski.

Teraz organizatorzy oddają użytkownikom Roztoczańskie Fotograficzne Archiwum Odnalezione zapraszając jednocześnie do jego współtworzenia.

– Niech kolejne sploty ludzi i miejsc sprawią, że Archiwum Odnalezione, stanie się Archiwum Odkrytym na Nowo, a pamięć o setkach bezimiennych obecnie ludzi powróci. Zapraszamy do współpracy! – pisze Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Następnie Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprosi na oficjalną prezentację projektu, która odbędzie się w niedzielę, 27 listopada, o godz. 17.00.

Podjęcie działań nad stworzeniem Archiwum możliwe było dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa oraz współpracy Tomasza Stelmaskiego, Małgorzaty Anny Cichockiej, Marcina Nalepy, Baltazara Fajto, Roberta Gmiterka, Towarzystwa Tradycji Akademickiej, Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Kresów w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here