W czwartkowe (28.09) popołudnie w sali narad Starostwa Powiatowego w Lubaczowie odbyła się LVIII Sesja Rady Powiatu. Choć w jej programie nie było gorących punktów, to emocji nie zabrakło. Wszystko za sprawą zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Gorącą dyskusję podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu wywołał temat realizowanych na naszym terenie inwestycji. Radni pytali o m.in. o kryteria przyznawania środków i kolejność wykonywania zadań. „Punktem zapalnym” okazała się z kolei obecność na sesji poseł na Sejm RP Teresy Pamuły, którą kilkukrotnie wywoływano do odpowiedzi. Jako pierwszy swój „kamyczek do ogródka” wrzucił były starosta Józef Michalik, który pytał o priorytety powiatu.

„Dziwnym trafem pojawiają się inwestycje, które są priorytetem, a myśmy nigdy tych priorytetów nie usłyszeli. Co jest pierwsze, co jest drugie, a co jest trzecie, itd.?” – mówił na początku swojej wypowiedzi Józef Michalik.

Zwracał on także uwagę na brak przejrzystości przy przydzielaniu środków.

– Mam taką prośbę, być może będzie uwzględniona, by w tym planie priorytetów, które są jeszcze przed powiatem, powiedzieć co będzie następnym priorytetem, żebyśmy bez obaw głosowali „za”. Ja nie ukrywam, że głosowałem za absolutorium, za udzieleniem poparcia działaniom zarządu i niektórzy mi przytykają „jaka wasza opozycyjność?”. No powiem tylko tyle: nie ma opozycji takiej, która ciągle głosuje tylko na „nie”. My jesteśmy „za”, ale chcielibyśmy mieć (…) poczucie, że jest odrobinę sprawiedliwości w tym rozdzielaniu dużej puli pieniędzy, która ostatnio w powiecie się pojawiła. (…) Gdyby wybory co roku, mielibyśmy furę pieniędzy i jeszcze trochę więcej – mówił radny Józef Michalik.

Byłemu staroście odpowiedziała najpierw wicestarosta Barbara Broź, która zwracała uwagę, że środki są przyznawane według kryteriów merytorycznych i w pierwszej kolejności kierowane do gmin, które do tej pory nie były doinwestowane.

Swoje stanowisko przedstawiła także wywołana do głosu poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

– Głównym celem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest właśnie zrównoważony rozwój i działanie na rzecz społeczności, które są jakby w dalszej kolejności jeśli chodzi o standard życia, standard infrastruktury i standard usług społecznych, edukacji i wszystkiego. Te wszystkie działania służą wyrównaniu rozwoju. W związku tymi działaniami standard życia i jakość życia mieszkańców powiatu lubaczowskiego bardzo mocno się poprawił – mówiła parlamentarzystka i kolejno wymieniała kwoty i programy, z których udało się pozyskać środki.

W odpowiedzi raz jeszcze głos zabrał były starota lubaczowski Józef Michalik, który wskazywał, że cieszą go wszystkie pieniądze wpływające do naszego powiatu. Zaznaczył jednak, że „ta kwota mogłaby być dwukrotnie wyższa, gdyby skorzystano z pieniędzy, które zostały zablokowane w Unii”. Dodał także, że „nie jest tak pięknie”, jak mówią rządzący. Wspomniał tu m.in. o bardzo niskich cenach skupu płodów rolnych, wysokiej inflacji, czy ogromnym deficycie budżetowym i zadłużeniu państwa.

– Wzrost gospodarczy mamy dużo większy. Za państwa czasów, no niestety była stagnacja i nie było środków na nic. Emeryci odchodzili od okienek z niewykupionymi receptami. Mamy zastanawiały się czy mają kupić buty, czy mają dać dziecku na wycieczkę. (…) Myślę, że mimo inflacji to jednak jest większe bogactwo. Już nie mówiąc o tym jak rozwija się nasz powiat. (…) Osoby, które wyjechały za granicę – wracają, a za czasów Platformy i PSL-u – wyjeżdżali. W każdym domu ktoś miał kogoś za granicą – ripostowała poseł Teresa Pamuła.

Radnemu Józefowi Michalikowi wtórował z kolei radny Marcin Piotrowski.

– Jesteśmy czwartym najbiedniejszym powiatem w Polsce. Tych pieniędzy powinno być dwa, trzy razy więcej żeby wyrównać szanse. Młodzi stąd uciekają – mówił Piotrowski, apelując zarazem o jasne i przejrzyste procedury w dzieleniu środków.

Radny Marcin Piotrowski, który ubiega się z trzeciego miejsca o mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej, zwrócił w dalszej części sesji także uwagę na fakt nacisków i zastraszania ludzi, którzy angażują się w kampanię wyborczą po stronie opozycji. Podał przy tym kilka przykładów skarg, które do niego wpłynęły oraz przypomniał o reperkusjach, jakiego spotkały jego osobę ze strony poseł Teresy Pamuły, po tym gdy zaangażował się w Strajk Kobiet.

– Czy państwa zdaniem tak ma wyglądać wolność, demokracja i suwerenność, o której tyle mówimy? Apeluję o powstrzymanie nacisków i pluralizm. Każdy z nas ma prawo wyboru i manifestowania różnych poglądów oraz angażowania się w życie polityczne naszego kraju. Nie możemy tego podstawowego prawa obywateli zdeptać – podsumował swoją wypowiedź Marcin Piotrowski.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

130 komentarze

 1. Jak rozwija się nasz powiat?
  ,, (…) Osoby, które wyjechały za granicę – wracają, a za czasów Platformy i PSL-u – wyjeżdżali. W każdym domu ktoś miał kogoś za granicą – ripostowała poseł Teresa Pamuła,,
  Pani jest niedoinformowana lub celowo mija się z prawdą bo więcej wyjezdza (zapraszam jutro w sobotę lub we wtorek na parking przy byłym dworcu PKP) za pracą jak z niej wraca, a w każdym domu jest przynajmniej jedna a nawet cztery osoby pracujące za granicą.

 2. ,,Emeryci odchodzili od okienek z niewykupionymi receptami. Mamy zastanawiały się czy mają kupić buty, czy mają dać dziecku na wycieczkę,,
  Pani pójdzie do tych 12 aptek w Lubaczowie i zapyta dlaczego ludzie dalej odchodzą od okienek z niewykupionymi lekami i dlaczego
  w dalszym ciągu mamusie robią zakupy m.in. tych osławionych butów dla dzieci i siebie w sklepach z używaną odzieżą (zapraszam jutro w sobotę na ulicę Eugeniusza Baziaka).

  • Widziałem na żywo transmisję Rady. To przedstawienie i rozdawanie kartek było nieudolnym przedstawieniem. Taką szopkę to może robić na swoim spotkaniu a nie na Radzie Powiatu gdzie CI Radni wiedzą więcej niż zwykły obywatel o projektach co Poseł Pamuła się chwali. Przycisnął były Starosta Michalik to Poseł Pamuła zawile się tłumaczyła, ale jak to w jej przypadku było krasomówczość nie jest jej mocną stroną. A to jak nic na obronę są miny Starostów z PiS i Zarządu Powiatu też PiS. Nikt nawet za Poseł się nie wstawił.

 3. Czytam i nie wierzę: ,,Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z m.in. ministrem obrony Rustemem Umerowem przeprowadził spotkanie z przedstawicielami firm i stowarzyszeń obronnych. Rozmowy prowadzone były m.in. z USA, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Turcją, Szwecją i Czechami. Polski zabrakło,,

  • W żadnym z wymienionych krajów nie będzie za dwa tygodnie wyborów, więc można z nimi rozmawiać. Z kimkolwiek z naszej sceny politycznej by nie rozmawiali ten ktoś przez te dwa tygodnie będzie mówił nie do nich a do swoich wyborców więc jaki sens z ich punktu widzenia jest rozmawiać w tej chwili z Polską.

  • Podaj żródło tych ,,rewelacji”. Jak nie przestawisz to po prostu zwykła propaganda i brednie, które piszesz o jakichś 300 złotych. Tak może to wygląda u Ciebie w PiS-ie. Fajnie, ze Nam przedstawiasz jak PiS traktuje swoją obwoźną widownię. Że jej płacą i karmią. A i jeszcze zapomniałeś się gagatku przelogować bo pisałeś jako Radosław z CIeszanowa A tak to wyglądało

   ,,AntyPiS (IP: 31.0.**.***) · 1 października 2023 ~ 15:01
   Do Radosława z Ciesznaowa. Minutę po moim komentarzu napisałeś swój. To się dopiero rynsztok wylał. Czekałeś na to cały dzień ?

   odpowiedz
   Radosław z Cieszanowa (IP: 31.0.**.***) · 1 października 2023 ~ 16:26
   Trzy stówy dostałeś i kiełbasę za niemiecka kasę zjadłeś.

   odpowiedz

   AntyPiS (IP: 185.136.***.***) · 1 października 2023 ~ 17:12
   Hehe. Piszesz o 300 zł i darmowej wyżerce i o Niemcach. Dziwnym trafem na konkurencyjnym portalu tylko naz ukochany Kmicic o tym pisał. Fora Ci się popierniczyły bo na tym forum tego nie pisano. Za dużo rzeczy Ciebie zdradza Kmicicu ? Z Ciebie żaden Radek z Cieszanowa tylko Kmicic ?”

   Właśnie udowodniłeś, ze piszesz pod wieloma nickami. I jak to PiS sam siebie zaorałeś i potwierdziłeś, ze moje słowa to prawda 😀 I jeszcze CI za to płacą 😀 PiS zadowolony musi byc z takiego pracownika 😀

  • Piękny, niedzielny przekaz. To przed pójściem do kościoła czy już po powrocie?

   Szkoda, że duża część elektoratu PiS właśnie takie ma nastawienie do życia. Pełne nienawiści, wylewającego pomyje na drugiego człowieka. Ale najważniejsze, że się spowiadają, pójdą do komunii, a później – dalej robią swoje – obrażają innych, popełniają te same grzechy. A niby obiecali poprawę…

   • Wiara nie ma dla ciebie znaczenia w życiu codziennym? Jestem katoliczką, praktykującą i Bóg ze mną jest na co dzień. Czuję jego obecność, więc najzwyczajniej wstyd byłoby mi obrażanie kogokolwiek. Rozumiem, że część społeczeństwa traktuje wiarę bardzo wybiórczo. Szkoda też, że duża część polityków wykorzystuje ją wyłącznie do celów politycznych, grając jedynie na emocjach ludzi, jednocześnie ich oszukując.

    „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.” znany jest ci ten cytat z Mt 22, 36-40, drogi kolego? Patrząc na twoje poprzednie wypowiedzi, chyba nie za bardzo. Czas spędzony na obrażaniu innych, sianiu nienawiści, polecam poświęcić na naukę o Bogu, o Jezusie Chrystusie. O ich życiu. Jeżeli uważasz się za katolika.

    Wszystkiego dobrego życzę. Przede wszystkim dużo zdrowia i więcej pokory.

     • Pozwoli pan, że odpowiem cytatem z Biblii: (Mat. 7:3-5): „A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego.”

      Jest pan katolikiem, osobą wierzącą? Dlaczego nie zacznie pan od swoich grzechów, tylko inne dostrzega? Uważa się pan za człowieka bez grzechu? Proszę pierwsze zmierzyć się z własnymi słabościami, problemami a dopiero później proszę spróbować wytykać innym błędy.

 4. pisowcy Marsz Miliona serc nawet na lokalnych portalach atakują. Dostali prikaz by wszędzie jadem pluć bo to wydarzenie światowe media i liczebność nazywają początkiem kolejnego pokojowego przewrotu w Polsce. Płatne pisowskie klikacze tu nic nie zmienią, ale jestem pod wrażeniem ilości nienawistnych komentarzy opartych na pisowskiej propagandzie z TVP.

  • Nie zastanawiasz się dlaczego? bo się pali pod ciepłymi stołeczkami, ludzie się boją to mówić głośno, ale w Lubaczowie kogo nie spytam mówi, że nigdy więcej na Pamułę i nie na PiS. Część chce oddać głos na Konfederację, a reszta mówi mi, że zagłosują na Piotrowskiego żeby utrzeć nosa Pamule która ma nas i powiat w nosie przez całą kadencję, a teraz próbuje się ratować rozdawaniem karteczek z milionowymi dotacjami które po wyborach nie zostaną zrealizowane. I ja na niego zagłosuję bo już nie mogę patrzeć na te intelektualne niziny jakie pokazuje pani Pamułą w sejmie kompromitując co raz nasz region.

 5. Wróciłem z Warszawy, nigdy takich tłumów nie widziałem. Najpierw nie sposób było wyjść z metra, potem 2 godziny czekalismy aby w ogóle dało sie rozpocząć marsz. Ale było wesoło, wszyscy uśmiechnieci i przyjaźnie nastawieni. W przeciwieństwie do tych zacietrzewionych i ponurych pisowców spędzonych do Spodka na spęd partyjny i zamkniętych tam przed normalnymi ludźmi…

 6. ⚠️⚠️⚠️ UWAGA! PiS-Troll ALERT ⚠️⚠️⚠️

  W związku z brudną kampanią Prawa i Sprawiedliwości, jej sympatyków i fanów, publikują listę nazw użytkowników wykorzystywaną przez jedną i tę samą osobę – polak2010 (kolejność alfabetyczna):

  – AntyPic1
  – #antypis
  – Babinicz
  – Ewa Kopacz (gościennie :D)
  – Jajeczko
  – Kmicic
  – Kuklinowski
  – Sprawiedliwy
  – Owsiak
  – Młody
  – Skad
  – Oleńka (chłop nawet potrafi zmienić płeć na potrzeby hejtowania :D)
  – polak2010
  – Radosław
  – Radosław z Cieszanowa
  – Radziwiłł
  – Owsiak
  – Osioł.
  – Ziomal. (ten z kropką ;))

  To standardy znane z Rosji i z Białorusi.

  Informację na ten temat potwierdza również tutejsza redakcja w swoim komentarzu: https://elubaczow.com/2023/09/18/premier-mateusz-morawiecki-z-wizyta-w-narolu-relacja/#comment-651663

  Uważam, że taka informacja powinna znaleźć się zaraz na początku sekcji komentarze.

  • Wbiję w Waszą dyskusję. Pięknie Cię Pani Marta wyjaśniła. Pokazała Ci jak jesteś złym człowiekiem a uważasz się za katolika a Twoje zachowanie temu przeczy. I do razu, żeś zaatakował a czego Pani Marta nie napisała o mnie. Najwidoczniej nie widzi tego co widzi u Ciebie. I kłaniam się w pas za Pani słowa o instrumentalnym wykorzystywaniu Kościoła w polityce. Niestety tak robi obecna partia rządząca przez co w Polsce mamy kryzys wiary. Bo PiS zrobił to, ze dla ludzi Kościół i PiS to rzeczy tożsame. Ludzie wierzący mocno PiS uważają, że jak nie wierzysz w PiS to nie wierzysz w Kościół, Młodzi widzą, że Kościół mocno współpracuje z PiS i niestety to od nich odrzuca bo wszelkie błędy PiS idą na Kościół i nigdy sojusz ołtarza z tronem dobrze się nie kończy. No i to co Pani pisze o takich ,,pisowcach” co plują jadem grzeszą a potem idą do Komunii. Raz pamiętam wiedziałem coś o jednej osobie, że powiedzmy nieźle nagrzeszyła i co się stało. Na drugi dzień poszła do komunii. W PiS wierzy wiele takich osób, którzy są święci. Do progu kościoła. A potem stają sie złymi ludźmi. Podzielam Pani Marto Pani zdanie odnośnie Kościoła i tego jak traktujemy zasady naszej wiary w życiu. Pozdrawiam 🙂

  • Panie Babiniczu, Radziwille czy jak się pan podpisuje – chętnie udzielę panu odpowiedzi na nurtujące pytania, ale pierwsze chciałabym poznać odpowiedzi na moje pytania. Czy byłby pan tak łaskawy odpowiedzieć?

   Kilka dni temu modliłam się za pana i za poziom debaty w polskiej przestrzeni publicznej. Wierzę, że dobry Bóg ma nas wszystkich w opiece, a pan i pańscy kompanii przemyślą swoje zachowanie.

   W przyszłości, gdyby pan oczywiście mógł, jeżeli kieruje pan do mnie jakieś odpowiedzi, pytania, bardzo proszę o skorzystanie z opcji „odpowiedz”. Niestety, a może i stety, nie mam czasu na czytanie wszystkich komentarzy. Będzie nam łatwiej prowadzić konwersację.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here