Radni powiatowi głosowali w czwartek m.in. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Lubaczowskiego.

Mimo niewielkiej odwilży w ostatnich dniach, nie milknął echa dotyczące zimowego utrzymania dróg w powiecie lubaczowskim. Oficjalną skargą jednego z mieszkańców, podczas czwartkowej (25.01) sesji, zajęli się radni powiatowi. Dyskusja była długa i burzliwa.

Powiedzenie „zima zaskoczyła drogowców” w naszym powiecie wydawać by się mogło wyjątkowo trafne. Od kilku lat scenariusz jest ten sam – po obfitych opadach śniegu, na większości dróg powiatowych zostaje on zajeżdżony i powstaje śliska nawierzchnia, z którą muszą radzić sobie użytkownicy. Zdarza się, że część z nich nie dojeżdża do celu, tylko ląduje w rowie. Dotyczy to także doświadczonych i zawodowych kierowców – przykładem choćby autobus szkolny czy… pługopiaskarka. Komentarze mieszkańców w tej sprawie pojawiające się w mediach społecznościowych często nie nadają się do publicznej publikacji.

Jeden w mieszkańców powiatu lubaczowskiego w końcu nie wytrzymał i skierował w połowie grudnia oficjalną skargę na starostę powiatu lubaczowskiego Zenona Swatka oraz dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaczowie Marka Małeckiego.

„Korzystam z drogi Wielkie Oczy – Potok Jaworowski w celu dojechania do pracy w Jarosławiu. Stan drogi zagrażał zdrowiu i życiu kierowców oraz pasażerów. Rozmowa z dyrektorem Zarządu Dróg w Lubaczowie Markiem Małeckim nie poprawiła sytuacji. Dyrektor wskazał, że starosta zabezpieczył odśnieżanie na trzy wyjazdy w miesiącu i on bez finansowego wsparcia nie jest w stanie z tym nic zrobi” (…) Odkąd rządzi starosta Swatek drogi wyglądają fatalnie. Lekceważy sobie zdrowie i życie mieszkańców powiatu, a mieszkańców traktuje tylko jako tło do płacenia podatków. Jego astronomiczna pensja powinna zobowiązywać do działań skierowanych na bezpieczeństwo, szczególnie w okresie opadów śniegu – pisze skarżący.

Skargami zajęli się radni powiatowi, najpierw podczas posiedzenia właściwej komisji (uznano skargę za zasadną), a później także podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu. Dyskusja w tym temacie trwała około dwóch godzin i była emocjonująca. Obwiniani za zaistniałą sytuację tłumaczyli się m.in. ograniczeniami budżetowymi, brakiem sprzętu i wysokimi kosztami utrzymania dróg. Z kolei radni opozycyjni (Dorota Wróbel, Dorota Rachwalik, Paweł Głaz, Marcin Piotrowski, Kazimierz Rymarowicz i Józef Michalik) zwracali uwagę, że stan dróg wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, a zaniedbania w tym temacie występują od 5 lat.

– Nie możemy powiedzieć, że skarga na starostę jest niezasadna. Jest zasadna! Trzeba naprawdę szukać pomysłów, proponować rozwiązania, doposażać, zdobywać środki. Było tyle Polskich Ładów na różne rzeczy, że można było pomyśleć i (…) „step by step” doposażyć Powiatowy Zarząd Dróg – mówiła radna Dorota Rachwalik.

Starostę Zenona Swatka próbowała bronić wicestarosta Barbara Broź:

– Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień. W mojej ocenie, nie mówię w jakiej części, winni jesteśmy my wszyscy jak tutaj siedzimy, 17-cioro radnych powiatu lubaczowskiego. Prawdą jest to, że pan starosta kreuje cała politykę, że jest autorem pewnie 99% procent projektów uchwał, ale nie zapominajmy, że prawo przygotowania i składania projektów uchwał mają również radni. Dlatego zrzucanie całej odpowiedzialności winy na pana starostę uważam za nie do końca słuszne – mówiła wicestarosta Barbara Broź.

Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, doszło do głosowania uchwał dotyczących obu skarg. Obie przez większość radnych zostały uznane za zasadne.

Oto imienne wyniki głosowania dotyczące skargi na starostę lubaczowskiego:


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

34 komentarze

 1. odwołać ale z głową trzeba wybrać nowych radnych i nowego starostę. jako kierowca całe zimę jeździłem na plus jest gmina Horyniec gdzie są ładnie odśnieżane drogi a na duży plus cieszanow tam widać że jest włodarz konkretny. Woj Horynca i Burmistrz Cieszanowa proste porównanie wiadome za jakimi partiami stoją ale trzeba zwrócić uwagę na Cieszanow Pan Zadworny widome PSl gdyby startowała z PiS to napewno byłby teraz posłem którego społeczeństwo by się nie wstydziło napewno ma duże szanse na Starostę i wszyscy by takiego człowieka chcieli ale nasze lokalne społeczeństwo nie wiadomo w co jest zapatrzone i tylko krytyka na temat radnych ,burmistrzo,wójtów wszyscy mają prawo startować nikt nikomu nie zabronił. w powiecie lubaczowskim nikt o boiskach nie marzył nawet Cieszanow już miał pierwsze ścieżki rowerowe gminna cieszanow jedyne szkoły które utrzymały się i zostały wyremontowane gmina Cieszanow i tutaj nikt nie powie że mają burmistrza z PSl. Mają czlowieka któremu niekt nie musi całkować , przecinac wstęgi ,

 2. nie ma kogo krytykować jeśli pieniędzy nie było to i za co miało być odśnieżane. Może Pana Starostę trzeba wysłać na dobrą lekcje aby zobaczył jak o drogi gminne dba woj Horynca a najlepiej do Cieszanow jak Pan Zadworny dba od wielu lat o drogi lokalne i gdzie ludzie go szanują a on szanuje ludzi.

 3. Mieszkaniec nie przesadzaj z tymi drogami w gminie Cieszanów. Zdecydowana większość dróg w tej gminie to drogi wojewódzkie lub powiatowe, które wyglądają tak jak w pozostałej części powiatu. A drogi gminne? Ile ich jest, gdzie prowadzą i ilu ludzi przy nich mieszka? Zresztą w każdej miejscowości to wygląda i tak inaczej, ale różowo nie jest… Wystarczy zobaczyć jak wygląda ulica Kościuszki w Cieszanowie (od kościoła do Orlenu). Jeszcze kilka lat temu droga wojewódzka teraz gminna. Na rynku jeszcze ok, ale im dalej w stronę Orlenu to… Jak ktoś nie musi to w zimie wybiera jednak obwodnicę. Jeszcze kilka dróg gminnych, które są lodowiskami by się znalazło, chociażby na Stary Lubliniec Osiedle.

 4. Wszystko jest piękne tylko pytanie co z premiami. Bo na to są pieniądze. Nie panowie radni. Panie starosto ale to już niedlugo Pan będzie tym starostą. Przestroga dla następnych. Zanim dacie sobie premie za dbajcie o spoleczenstwo.

   • Jak się jedzie kilkanaście kilometrów po ślizgawicy i uważa żeby nie wpaść do rowu, albo żeby się nie otrzeć o autobus czy ciężarówkę, i trzeba czekać na odwilż żeby się poprawiło to trudno widzieć cokolwiek innego niż fatalne zimowe utrzymanie dróg.

     • Ty Radziwille oczywiście nie masz blokady w mózgu i ogarniasz wszystko co robią ci z nie Twojej opcji politycznej, widzisz także to co robią dobrego i oczywiście widziałeś przykłady dobrych rzeczy, które robiły rządy PO-PSL w kraju i które robił PSL w powiecie.

     • Nie potrzebuje 100, wystarczy 5, więc słucham? Ciężko coś wymyślić, prawda ? Do lewaka mi daleko, ale Twoje obrażanie świadczy tylko o Twoim niskim poziomie intelektualnym, zresztą nie bez powodu jeden z Twoich ulubieńców zdobył ponad 300 tysięcy głosów w plebiscycie na dzbana roku, więc nie dziwi mnie ton Twojej wypowiedzi. Z 2 strony jak słyszę kwik odrywania Twoich ulubieńców od koryta +, a w szczególności Twojego WoC-a Jarosława , to taka radość mnie ogarnia 🙂 że takie obrażanie nie robi na mnie najmniejszego wrażenia.

 5. ludzie kochani. zamiast usiąść przy stole wspólnie. starosta, wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele Urzędu Województwa i się dogadać – słuchajcie,jedzie pług i tak może dalej odśnieżyć. Dwa tygodnie my,potem dwa tygodnie wy i podzielmy się pieniędzmi podatników. to jest bardzo proste. Tylko trzeba chcieć

  • Dwa tygodnie my, potem dwa tygodnie wy – nie bardzo tak się da, mnóstwo problemów, z planowaniem, rozliczaniem finansowym itd. Województwo, powiat, gminy mają swoje pługi i pieniądze zaplanowane na utrzymanie zimowe dróg, jak nie mają pługów (gminy raczej nie mają) to wynajmują. Problem w tym, że tych pieniędzy mają/przeznaczają za mało. Poza tym raczej nie chodzi o odśnieżanie, zasp na drogach nie ma, a tak żeby asfalt cały czas był czarny to się nie da nadążyć odśnieżać. Chodzi o to, że na drogach powiatowych jest ślisko i ich nie posypują niczym.

  • Zamiast dać tym co robią coś dobrego dawać tym co czynią zło?, dzielą Polaków na dwa wrogie plemiona, podsycają wojnę polsko-polską? Nie chcesz dawać lewemu Owsiakowi, to daj na prawy Caritas albo inny charytatywny cel, zamiast na propagandę służącą nie Polsce tylko zwalczaniu konkurencji w walce o władzę.

  • Należy wspierać dobro a nie zło, które rozsiewa TV Republika. TV Republika to dalsze szczucie, kłamstwa i manipulacje dla walki o władzę dla garstki elity pisowskiej. WOŚP to akcja, która pomaga Nam wszystkim i czyni dobro. Dla wszystkich. Niezależnie od poglądów.

   Mam dla Ciebie wyzwanie Babinicz vel polak2010. Weź sobie ściągnij z Internetu wzór oświadczenia, że nie korzystasz z sprzętu od WOŚP skoro takich jesteś odważny. Niech Ci TV Republika życie ratuje. Ale i tak wiem, że tego nie zrobisz bo jesteś tchórzem. I taki z Ciebie kozak w necie a w świecie tchórzysz.

   • Nawet nie wiesz polaku2010 chowający się pod nickiem Kuklinowski jak wiele jest sprzętu z WOŚP i, że z niego korzystasz. Brakuje Ci odwagi by mieć takie oświadczenie przy sobie. Kto wie lubaczowskim szpitalu nie.ma więcej sprzętu z WOŚP niż z NFZ. Lepiej dać na czynienie dobra przez WOŚP niż na czynienie zła przez TV Republikę z którego trzepie kasę Jarosław Kaczyński I są na to dowody. Lepiej dać na chore dzieci niż na chorego na władzę Kaczyńskiego

  • Ty polaku2010 teraz pod nickiem Kuklinowski nawet nie wiesz, że korzystasz ze sprzętu WOŚP. W lubaczowskim szpitalu jest z tego co słyszę wiele sprzętu z WOŚP. Kto wie może jest ich więcej niż z NFZ. A pieniądze lepiej dać na czynienie dobra przez WOŚP niż na czynienie zła przez PiS i TV Republikę z której kasę trzepie Jarosław Kaczyński I są na to.dowody, że trzepie. Lepiej dać na chore dzieci niż na chorego.na władzę Kaczyńskiego.

  • Nawet nie wiesz polaku2010 chowający się pod nickiem Kuklinowski jak wiele jest sprzętu z WOŚP i, że z niego korzystasz. Brakuje Ci odwagi by mieć takie oświadczenie przy sobie. Kto wie lubaczowskim szpitalu nie.ma więcej sprzętu z WOŚP niż z NFZ. Lepiej dać na czynienie dobra przez WOŚP niż na czynienie zła przez TV Republikę z którego trzepie kasę Jarosław Kaczyński I są na to dowody. Lepiej dać na chore dzieci niż na chorego na władzę Kaczyńskiego

  • Nawet nie wiesz polaku2010 chowający się pod nickiem Kuklinowski jak wiele jest sprzętu z WOŚP i, że z niego korzystasz. Brakuje Ci odwagi by mieć takie oświadczenie przy sobie. Kto wie lubaczowskim szpitalu nie.ma więcej sprzętu z WOŚP niż z NFZ. Lepiej dać na czynienie dobra przez WOŚP niż na czynienie zła przez TV Republikę z którego trzepie kasę Jarosław Kaczyński I są na to dowody. Lepiej dać na chore dzieci niż na chorego na władzę Kaczyńskiego

 6. Fakty są szokujace. Pieniądze z NFZ w 96% idą na : pensje lekarzy, personelu, koszty stałe jak prad, gaz , woda, pranie, wyżywienie itp, Na leki i sprzęt zostaje niecałe …4%. Dlatego w szpitalu pewnie nowoczesnego sprzętu jest pewnie więcej od Owsiaka. Taka jest brutalna prawda o polskiej służbie zdrowia.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here