Szukają dawców szpiku, by uratować wielu chorych, w tym 30-letniego Karola Kozłowskiego z Lipska w gminie Narol. W tym celu organizują spotkania, w czasie których będzie można poznać szczegóły rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Osoby zarejestrowane w bazie Dawców Szpiku Fundacji DKMS są brane pod uwagę podczas poszukiwania „bliźniaka genetycznego” Pacjenta. Im więcej zarejestrowanych, tym większa szansa dla chorych. Niestety wielu chorych wciąż nie znajduje Dawcy. Bardzo ważne są więc działania informacyjne i zachęcające do rejestracji.

W naszym regionie już niejednokrotnie namawiano do zostania Dawcą. Prowadzona obecnie akcja poświęcona jest przede wszystkim Karolowi Kozłowskiemu z Lipska, który w czerwcu tego roku zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie Karol leczy się w szpitalu w Rzeszowie, gdzie m. in. przyjmuje chemioterapię. Niestety leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego lekarze zdecydowali o konieczności przeszczepienia szpiku, co jest niezbędne dla pokonania choroby.

W najbliższej rodzinie Karola nie znaleziono zgodnego dawcy, dlatego jego bliscy podejmują wszelkie starania, aby odnaleźć dawcę szpiku, który uratuje jego życie. W tym celu w niedzielę 22 października (w godz. 9:00 – 17:00) odbędą się specjalne akcje rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku w Narolu (Urząd Miasta i Gminy), Rudzie Różanieckiej (Zespół Szkół), Lubaczowie (Dom Caritas przy Konkatedrze) oraz Tomaszowie Lubelskim Starostwo Powiatowe). Dodatkowo, w środę 19 października będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku także w Zespole Szkół w Lubaczowie (sala B7, Internat, godz. 9:00 – 14:00).

Dziś w Urzędzie Miasta i Gminy Narol zorganizowano spotkanie prasowe, w trakcie którego promowano rejestrację nowych dawców. Do włączenia się w akcję zachęcali Grzegorz Dominik – Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Artur Koszla – przedstawiciel Fundacji DKMS, Aleksandra Kozłowska oraz Maciej Kozłowski – członkowie rodziny Karola. Osobą zachęcającą o zapisania się do bazy dawców był także strażak ochotnik z gminy Cieszanów, który kilka lat temu oddał swój szpik, pomagając w ten sposób 9-letniemu chłopcu ze Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślał, nie wiązało się to z żadnymi problemami zdrowotnymi, a samo pobranie szpiku przypominało pobranie krwi.

Wszystkich chętnych do rejestracji jako potencjalni Dawcy Szpiku zachęcamy do udziału w spotkaniach. Przyłącz się do akcji „Zostań Dawcą Szpiku! Wybierz życie! Uratuj zdrowie Karola i innych Pacjentów!”.

Misją DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Z ponad 6 milionami zarejestrowanych dawców DKMS jest największą siecią Ośrodków Dawców szpiku na świecie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here