Zwycięskie prace XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 już niedługo będzie można zobaczyć w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Ekspozycja otwarta zostanie w niedzielę, 24 września r., o godz. 17 w Galerii Oficyna.

Wernisaż wystawy będzie wyjątkowy, bo konkurs w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Dodatkowo zostanie poświęcony pamięci dr Bożeny Kowalskiej, która zmarła w tym roku. Była wybitną krytyczką, teoretyczką i historyk sztuki oraz przewodniczącą Triennale w latach 1996–2005. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i była autorką wielu monografii o polskich artystach awangardowych. Przez wiele lat prowadziła „Galerię 72” w Chełmie i stworzyła kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Była realizatorką plenerów malarskich i wystaw w Polsce i za granicą.

W czasie wernisażu goście będą mieli okazję podziwiać prace zakwalifikowane do wystawy przez jury, które obradowało w dniach 3–5 lipca. W jego składzie znaleźli się: prof. Dariusz Kaca (przewodniczący jury), Iwona Dorota Bigos, dr Marek Głowacki, dr Anna Hlebowicz, Mariusz Jończy i Janusz Szpyt.

Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody laureatom. Listę zwycięzców przedstawialiśmy w lipcu. Przypomnijmy: Grand Prix w wysokości 15 000 zł otrzymał Dominik Woźniak, którego nagrodę ufundował prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I nagrodę o wartości 8 000 zł otrzymał Keiji Matsumoto, a ufundował ją Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. Emilia Pitucha zdobyła II nagrodę w wysokości 6 000 zł, ufundowaną przez Krzysztofa Szpyta, Burmistrza Miasta Lubaczowa. Marta Kawiorska została laureatką III nagrody o wartości 4 000 zł, a nagrodę ufundował Paweł Kapel, Prezes Banku Spółdzielczego w Lubaczowie. Ponadto, Anna Ciszek, Sławomir Ćwiek, Mateusz Domeradzki, Jarosław Grulkowski i Joanna Janowska-Augustyn otrzymają wyróżnienia w wysokości 2 500 zł, ufundowane z programu „Sztuki wizualne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorem wystawy pokonkursowej jest Katarzyna Warmińska-Mazurek, kustosz w Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Jest również długoletnią prowadzącą Działu Artystycznego Muzeum Kresów w Lubaczowie. W trakcie wernisażu zostanie zaprezentowany również katalog wystawy, którego szatę graficzną przygotował prof. Artur Skowroński.

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego zostało objęte patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here