Muzeum Kresów w Lubaczowie ogłosiło werdykt jury XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023. Poznaliśmy laureatów oraz uczestników wystawy pokonkursowej.

W gronie jury, które obradowało w dniach 3-5 lipca, znaleźli się: prof. Dariusz Kaca, przewodniczący jury, artysta malarz i grafik, profesor na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Iwona Dorota Bigos, historyczka sztuki i kuratorka, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr Marek Głowacki, malarz i grafik z Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Anna Hlebowicz, malarka i twórczyni tkaniny artystycznej, kuratorka programowa w Galerii Test w Warszawie, Mariusz Jończy, historyk i krytyk sztuki, główny specjalista ds. inicjatyw artystycznych w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Janusz Szpyt, artysta malarz, lubaczowianin, absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Z nadesłanych do konkursu 488 prac 180 artystów do wystawy pokonkursowej jury wybrało zestaw 112 prac 57 artystów, które ukazują różne idee, postawy i strategie artystyczne. Wysoki poziom wielu z nadesłanych rysunków, co podkreślali wszyscy jurorzy, spowodował duże trudności w podjęciu ostatecznych decyzji. 

Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym artystom:

GRAND PRIX – Dominik Woźniak (Kolonia Szczercowska k. Bełchatowa), za zestaw trzech rysunków pt.: Wężowiec umiarkowanyMały owocnik słonecznikowyWejście do jednostki strukturalnej

I NAGRODA – Keiji Matsumoto (Warszawa), za zestaw dwóch rysunków pt.: FūjinRaijin

II NAGRODA – Emilia Pitucha (Warszawa), za zestaw trzech rysunków pt.: Dotykiem widzę więcej IDotykiem widzę więcej IIDotykiem widzę więcej III

III NAGRODA – Marta Kawiorska (Kraków), za zestaw trzech rysunków pt.: Kompozycja P IKompozycja P IIKompozycja P III

W uzasadnieniu przyznania Grand Prix pracom Dominika Woźniaka Jury podkreśliło bogactwo wyobraźni artysty i jego wyjątkowe umiejętności warsztatowe. W pracach artystów nagrodzonych doceniono indywidualny charakter ujęty w niebanalnej formie oraz zastosowanie wyrafinowanych środków wyrazu.

Ponadto przyznano pięć wyróżnień. Otrzymali je: Anna Ciszek (Kielce) za zestaw trzech rysunków: Geośniegi IGeośniegi IIGeośniegi IIISławomir Ćwiek (Łódź) za prace: Rys. 3/2022Rys. 6/2022Rys. 9/2022Mateusz Domeradzki (Opole) za prace: Nieszczelna izolacja 1Nieszczelna izolacja 2Nieszczelna izolacja 3Jarosław Grulkowski (Wisznia Mała k. Trzebnicy), za prace: New World Order No.19.A2. XXINew World Order No.23.C5. XXINew World Order No.27.B1. XXIJoanna Janowska-Augustyn (Wieliczka) za zestaw trzech rysunków: Pauza IPauza IIPauza III.

Jury uznało za uzasadnione wskazać nazwiska autorów, których prace zostały nominowane do nagród i wyróżnień: Anna Bielnik (Sosnowiec), Rafał Borcz (Kraków), Andrzej Brzegowy (Radom), Leszek Chrzęstek (Częstochowa), Jerzy Dmitruk (Kraków), Kazimierz Drapiewski (Namysłów), Agnieszka Gołębiowska (Zwierzyniec), Ita Haręza (Reszel), Maria Jastrzębska (Warszawa), Michalina W. Klasik (Rybnik), Krzysztof Łobczowski (Pilica), Zdzisław Olejniczak, Piotr Pandyra (Kasinka Mała k. Limanowej), Zdzisław Poskier (Katowice), Barbara Hanna Szwedowska (Łódź), Tomasz Wiktor (Nawojowa), Daniel Witek (Białystok).

Już teraz gratulujemy wszystkim laureatom i osobom, których prace zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej. Jej wernisaż został zaplanowany na 24 września (niedziela) w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy naszym Muzeum. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i zainteresowanie konkursem, zachęcamy do śledzenia naszych działań w zakresie sztuki współczesnej, zapraszamy na kolejne odsłony wystaw XI Triennale w Lubaczowie, Warszawie, Łodzi i Cieszynie, i już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2026 r.! – podsumowuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Michalski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here