Fot. Tomasz Michalski, arch.

W niedzielę (09.07) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędzie się spotkanie z Witoldem Szabłowskim, polskim dziennikarzem i scenarzystą. Poświęcone ono będzie rzezi wołyńskiej.

Witold Szabłowski jest autorem książek „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” oraz „Opowieści z Wołynia” i to właśnie wokół tych publikacji przebiegać będzie niedzielne spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.00. Poprowadzi je Robert Gmiterek, pisarz, poeta, pasjonat i znawca Roztocza.

Rzeź wołyńska, której okrągłą, 80. rocznicę obchodzimy w tym roku, to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Opowieści z Wołynia to historie, które każdy powinien poznać. Ta książka rzuca zupełnie nowe światło na rzeź wołyńską i na to, co się wydarzyło w 1943 roku. Sprawia, że 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach rozmowa z Ukraińcami na ich temat staje się możliwa.

Żeby ją napisać, Witold Szabłowski jeździł na Wołyń przez sześć lat, ponad 40 razy. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie. O Ukraińcach, którzy – w najstraszniejszym momencie – mieli odwagę zaryzykować życie swoje i swoich bliskich, żeby ratować polskich sąsiadów przed UPA. Tysiące z nich straciły z tego powodu życie. Powinniśmy poznać ich historie.

Reportaże z książki Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia zostały uzupełnione o dalsze losy bohaterów, a także o ważne wywiady dotyczące wydarzeń z 1943 roku.

Witold Szabłowski to jeden z najważniejszych polskich twórców literatury faktu. Poza wskazanymi wyżej książkami jest autorem takich pozycji jak m.in. Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (2010), Tańczące niedźwiedzie (2018), Jak nakarmić dyktatora (2019), Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem (2021). Jego książki ukazują się na czterech kontynentach, w ponad trzydziestu krajach. Amerykański The New York Times nazwał jego twórczość perłą, a prawa do książki o kucharzach kupiło Hollywood. Od początku wojny w Ukrainie jest bardzo zaangażowany w pomoc.

Organizatorami spotkania są Muzeum Kresów w Lubaczowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Fundacja Jagiellońska. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here