Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim w niedzielę w Radrużu

0

Dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i podróżnik Tomasz Grzywaczewski będzie w niedzielę gościem Zespołu Cerkiewnego w Radrużu. Spotkanie z nim toczyć się będzie wokół filmu „Wymazać naród” oraz książki „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej”.

Film „Wymazać Naród” w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskie od 24 lutego 2022 roku. W filmie zostały pokazane celowe zniszczenia ukraińskich zabytków od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy. W produkcji, przygotowanej na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa i sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobaczymy zbrodnie dokonywane na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej, od zabytków archeologicznych po współczesne biblioteki i szkoły. Wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli świata kultury pokazują obraz celowej walki barbarzyńskiego najeźdźcy z ukraińską tożsamością, walki za którą ukraińscy bohaterowie oddają życie. Film prezentuje również sposoby zabezpieczania i próby ochrony niszczonych obiektów, jak i skalę pomocy, jaka jest i będzie potrzebna do ochrony i odbudowy dziedzictwa kulturowego znajdującego się na terenie Ukrainy.

Z kolei książka „Wymazana granica” (wyd. Czarne, 2022 r.) to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.

Właśnie wokół tych dwóch utworów przebiegać będzie niedzielne spotkanie z ich autorem w Zespole Cerkiewnym w Radrużu Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie. Poprowadzi je Katarzyna Komar-Macyńska z Domu Ukraińskiego w Przemyślu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here