Zdjęcia drewnianych cerkwi zobaczymy na wystawie w Radrużu

0

Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza w niedzielę na otwarcie wystawy „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. Wernisaż już 14 marca (niedziela) o godz. 15:00 w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Zespół cerkiewny w Radużu, fot. Alicja Mróz, ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W połowie lutego informowaliśmy, że w Użhorodzie na Ukrainie otwarta została wystawa fotograficzna przedstawiająca cerkwie z Zakarpacia oraz powiatu lubaczowskiego. Zdjęcia teraz będzie można obejrzeć także w Polsce, bo w niedzielę, 14 marca w Radrużu odbędzie się jej oficjalne otwarcie. Z uwagi na obostrzenia sanitarne w wernisażu wezmą udział wyłącznie polscy autorzy zdjęć i przedstawiciele Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dla wszystkich chętnych wernisaż będzie transmitowany online na żywo.

Po ekspozycji oprowadzi Piotr Zubowski – p.o. dyrektora Muzeum. W trakcie wernisażu głos zdalnie zabierze Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego, a także Janusz Mazur, który przybliży zarys historii architektury cerkiewnej powiatu lubaczowskiego. Kilka słów usłyszymy także od autorów zdjęć biorących udział w projekcie.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 60 zdjęć polskich i ukraińskich fotografów. Prace powstały w ramach projektu „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. Na zdjęciach przedstawione zostały cerkwie znajdujące się w Polsce i na Ukrainie. Po stronie polskiej są to świątynie znajdujące się w powiecie lubaczowskim, we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż. Autorami zdjęć są: Krystian Kłysewicz, Marek Kuziemski, Tomasz Michalski, Tomasz Mielnik i Alicja Mróz (Polska) oraz Ołeh Chawawczak, Serhij Denysenko, Robert Dowhanycz, Serhij Hudak i Jurij Kryliweć (Ukraina). Wszystkie fotografie znajdujące się na wystawie dostępne są także i udopstępniane w celach promocyjnych na stronach internetowych partnerów projektu (www.muzeumkresow.euwww.arr.com.ua).

– Mimo że polsko-ukraińskie plenery fotograficzne na ziemi lubaczowskiej oraz na Zakarpaciu, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, nie mogły dojść do skutku, powstały artystyczne fotografie, które oddają piękno i klimat drewnianej architektury cerkiewnej regionu Karpat, zachęcając turystów do osobistych odwiedzin. – informuje w komunikacie prasowym Piotr Zubowski, p. o. Dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Przypomnijmy, projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” realizowany jest  przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencję Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014–2020 od listopada 2019 r.

Celem projektu są wspólne, polsko-ukraińskie działania mające na celu promocję i ochronę materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej. Jest to niezwykle istotny element krajobrazu kulturowego zarówno na Zakarpaciu (Ukraina), jak i w powiecie lubaczowskim, o ogromnym i wciąż nie do końca wykorzystanym potencjale dla rozwoju turystyki.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 9 maja.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here