W Użhorodzie na Ukrainie otwarta została wystawa fotograficzna przedstawiająca cerkwie z Zakarpacia oraz powiatu lubaczowskiego. Zdjęcia dostępne są dla publiczności w ramach projektu „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” realizowanego przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencję Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie”.

Na wystawie dostępne są zdjęcia wykonane przez 60 fotografików z Polski i Ukrainy, w tym także przedstawicieli z naszego regionu: Marka Kuziemskiego, Alicję Mróz, Tomasza Mielnika, Tomasza Michalskiego i Krystiana Kłysewicza. Wyłonieni oni zostali w specjalnym konkursie, w którego ławach jurorskich zasiedli: Jerzy Plucha, konserwator zabytków, artysta malarz, emerytowany, wieloletni pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie (przewodniczący komisji), Janusz Mazur, historyk sztuki, kustosz i opiekun Działu Etnograficznego i Budownictwa Drewnianego w Muzeum Kresów w Lubaczowie, Wiesław Huk, fotograf-amator, redaktor wydawnictw dotyczących architektury drewnianej i dziedzictwa kulturowego regionu, pracownik Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Krzysztof Stępień, fotograf-amator, autor zdjęć oraz redaktor wielu wydawnictw z dziedziny ochrony zabytków oraz lokalnego dziedzictwa kulturowego, pracownik Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej.

Ekspozycja w Użhorodzie będzie otwarta dla zwiedzających do 10 marca w Zakarpackim Muzeum Architektury i Życia Ludowego. Niebawem zdjęcia będzie można obejrzeć także w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, który ma na celu promocję architektury drewnianej, dofinansowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Galeria zdjęć z wernisażu wystawy, fot. materiały prasowe Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie”.

AH, elubaczow.com

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here