Nie wiesz, jak zorganizować ferie swojemu dziecku? Skorzystaj z oferty Muzeum Kresów w Lubaczowie, które przygotowało dla najmłodszych fantastyczne propozycje. To świetna okazja do nauki poprzez zabawę i eksplorację oraz fascynująca podróż w świat historii, kultury i sztuki.

Już po raz kolejny Muzeum Kresów w Lubaczowie organizuje cykl zajęć pod hasłem „Ferie w muzeum”, które będą składały się ze spotkań na wystawach stałych i czasowych, warsztatów muzealnych oraz zajęć plastycznych. Program ferii jest zgodny z profilem działalności placówki i nawiązuje do historii, kultury, sztuki regionu lubaczowskiego oraz dziedzictwa dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Poprzez zabawę, zadania oraz ćwiczenia, dzieciom umożliwiony zostanie bezpośredni kontakt z eksponatami, a także przybliżone będą najciekawsze i najpiękniejsze zabytki prezentowane w muzeum. Ponadto organizatorzy opowiedzą im historie i legendy z nimi związane, aby mogły lepiej zrozumieć naszą przeszłość i dziedzictwo.

W tym roku ferie zimowe odbędą się pod hasłem „Twórcze podróże z «O»”. W ramach tego cyklu spotkań, dzieci będą mogły uczestniczyć w różnych warsztatach i zajęciach plastycznych, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię.

Spotkania odbywać się będą w dwóch terminach: od 30 stycznia do 2 lutego oraz od 6 do 9 lutego zarówno w budynku głównym Muzeum, jak i w Galerii Oficyna. Zajęcia będą rozpoczynały się o godzinie 11.00 i trwały do godziny 13.00, dając dzieciom wystarczająco czasu na odkrywanie i eksplorowanie świata muzealnego.

Chcąc przyprowadzić dziecko na zajęcia, wcześniej należy dokonać rezerwacji miejsc. Można to zrobić, kontaktując się z Działem Edukacji Muzeum Kresów w Lubaczowie (ul. Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów, tel. 16 632 18 02, email: edukacja@muzeumkresow.eu). Koszt udziału w zajęciach to 7 złotych od osoby.

PROGARM:

I tydzień ferii

O rysowaniu z pomysłem – 30 stycznia (wtorek), godz. 11.00

Rysowanie różnymi narzędziami jest doświadczeniem odkrywczym i poszukującym. Dzięki bliskiemu położeniu linii można dokładnie poznać, porównać poszczególne cechy, zobaczyć różnicę między narzędziami. Sposób wykonania pozwala samodzielnie wybrać przybory. Zajęcia są inspirowane wystawą pokonkursową „XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2023”. Po zapoznaniu się z wystawą i warsztatem współczesnego artysty rysownika tworzymy własne prace.

O kolażu prawie wszystko – 31 stycznia (środa), godz. 11.00

Collage (kolaż) – z francuskiego – naklejanie. Kompozycja z różnorodnych  materiałów: tworzyw, przedmiotów – wykorzystująca grę faktur. Posługiwali się nią artyści w różnych okresach historycznych. Z biegiem czasu powstały nowe kierunki sztuki współczesnej, jak: malarstwo materii, asamblaż. Zajęcia są m.in. inspirowane wystawą „Na krawędzi. Pogranicza po rysunkowej przestrzeni. Po zapoznaniu się z wystawą- wyjaśniamy, co to jest kolaż, asamblaż czy instalacja. Wykonujemy prace plastyczne z różnorodnych materiałów.

O barwie w malarstwie – 1 lutego (czwartek), godz.11.00

Malowanie polega na pokrywaniu powierzchni kartki, płótna lub innego podłoża kolorowymi liniami i plamami. Barwa posiada wiele właściwości i cech, które odbieramy  patrząc na kolorowy obraz. Potrafi wyczarować na obrazie różne nastroje, może być smutna lub wesoła, dawać ciepło lub chłód itp. Na podstawie wybranych obrazów przybliżamy bogatą problematykę barwy w malarstwie. Zwracamy uwagę  na sposób jej otrzymywania oraz na wpływ różnych czynników, takich jak światło czy cień. Ćwiczenia plastyczne polegają na obserwacji efektu mieszania barw podstawowych oraz namalowaniu przy ich pomocy zimowego lub wiosennego pejzażu.

O wycinance ludowej – 2 lutego (piątek), godz. 11.00

Wycinanka to technika zdobnicza, stosowana zwłaszcza w twórczości ludowej. Posługuje się kolorowym papierem wycinanym nożycami. Zasadniczą cechą wycinanki jest symetria elementów, uzyskiwania przez wycinanie złożonego papieru. O czym opowiadały wycinanki ludowe, rodzaje wycinanek, inspiracje, charakterystyczne motywy – to zagadnienia, które poruszamy w toku zajęć. Na przykładzie zbiorów Muzeum przybliżamy sylwetki oraz twórczość artystów ludowych regionu lubaczowskiego. Tworzymy własne wycinanki i układamy z nich dowolne kompozycje przestrzenne lub na kartonie.

II tydzień ferii

O tajemnicach warsztatu złotnika – 6 lutego (wtorek), godz. 11.00

Złotnictwo to szlachetny fach, który skrywa wiele tajemnic. Złotnictwo należy do najstarszych rzemiosł artystycznych świata. Praca złotnika polega na obróbce metali szlachetnych – głównie złota, lecz może być to również srebro, platyna i inne. Spod rąk tego rzemieślnika wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. Jak wyglądały wnętrza dawnych warsztatów złotniczych? Kto jest patronem złotników? Co to są Vasae sacrae? To m.in. pytania, na które odpowiadamy w toku muzealnych zajęć. Dziedzina ta dzieli się na wiele specjalizacji. Na przykładzie obrazów malarstwa europejskiego oraz zbiorów  Muzeum omówimy czym zajmuje się złotnik. Wykonamy też własne prace: złoty naszyjnik lub „złote jabłko”.

O dawnych strojach – 7 lutego (środa), godz. 11.00

Dawne stroje  czyli modowe przebieranki i dodatki. W XVIII w. obowiązywała zupełnie inna moda niż dzisiaj. Wówczas za stolicę mody uważano Paryż. Kobiety należące do arystokracji ubierały się w długie, sięgające samej ziemi, bogate suknie, które szyto z kosztownych materiałów. Tkaniny przetykane złotą nicią, koronki, wstążki, pióra dekorowały ubiory nie tylko wytwornych dam, ale i panów. Na przykładzie obrazów oraz zbiorów Muzeum przybliżamy stroje z okresu baroku i rokoka. Wcielimy się też w rolę projektanta mody i zaprojektujemy własne dawne stroje i modowe dodatki.

O cudnej porcelanie – 8 lutego (czwartek), godz. 11.00

Wazy, półmiski, talerze, filiżanki, a nawet trzonki u noży i widelców. Niezwykle szlachetną masą ceramiczną używaną do wyżej wymienionych wyrobów była porcelana. Wynaleziona przez Chińczyków w VII w. przez swą drogocenność nazywana była „białym złotem”.

Na przykładzie zbiorów Muzeum  przybliżamy historię polskiej porcelany oraz najpiękniejsze porcelanowe wyroby, charakterystyczne zdobnictwo najstarszych wytwórni: w Miśni, z Korca czy Ćmielowa.  Stworzymy też własne motywy zdobnicze na porcelanowych talerzach.

O powstawaniu ikony – 9 lutego (piątek), godz. 11.00

Ikona w języku greckim znaczy „obraz”. Jest to jednak obraz wyjątkowy. Ikona to obraz sakralny wykonywany na desce techniką temperową w sztuce bizantyjskiej i ruskiej XV – XVI w.  Z czasem uległ przeobrażeniom. Ważne zasady? Gdzie można spotkać ikony? Jak powstawała ikona? Czy dzisiaj także powstają ikony? To pytania, na które odpowiadamy w toku zajęć.

Spróbujemy także samodzielnie wykonać ikonę. Powstawanie ikony to proces bardzo skomplikowany, dlatego też – „wyjątkowo” do tego zadania zastosujemy uproszczenia.

PZ, elubaczow.com, muzeumkresow.eu


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here