W miniony weekend (2/3.09) nasz region tętnił życiem podczas obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego, zorganizowanych przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zorganizowane wydarzenia były dla jej uczestników prawdziwą „żywą lekcją historii”.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 2 września, od rowerowej gry terenowej zatytułowanej „Ludwiku, wróć!”. Fabuła gry oparta była na prawdziwych wydarzeniach z 1863 roku i skupiała się na poszukiwaniach syna pani Tarnawieckiej, który wbrew woli matki przyłączył się do powstania styczniowego. Uczestnicy, wcielając się w role powstańczych patroli, mieli za zadanie przebyć trasę liczącą ponad 30 km, prowadzącą od i do Rynku w Cieszanowie. Trasa ta obejmowała m.in. miejsce upamiętnienia bitew pod Kobylanką. Na swojej drodze gracze spotykali animatorów, którzy wcielili się w postaci autentycznych bohaterów tego okresu historycznego. Na każdym etapie czekało na nich zadanie, takie jak ćwiczenia z musztry, obsługa broni, praca sztabowa z mapą, montaż ładunków wybuchowych czy projektowanie pomników upamiętniających poległych. Za wykonane zadania drużyny otrzymywały wskazówki, a ich decyzje wpływały na finałową rozgrywkę. W grze uczestniczyło 7 zespołów, z których najlepiej poradziła sobie drużyna „Harcerzy”, zdobywając główną nagrodę. Pozostali gracze zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i rogatywkami za swój udział w wydarzeniu.

Z kolei niedziela (03.09) rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu, z udziałem rekonstruktorów i asysty powstańców styczniowych. Po nabożeństwie wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu Dariusza Sałka z Muzeum Kresów w Lubaczowie, który omówił lokalne aspekty powstania styczniowego w kontekście ogólnokrajowym. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny w Starym Lublińcu, gdzie przy grobie Ludwika Tarnawieckiego odbyła się uroczystość Apelu Pamięci.

Po południu, za sprawą pikniku historycznego „Powstańczy biwak”, cieszanowski Rynek przekształcił się w prawdziwe obozowisko. Mieszkańcy Cieszanowa, powiatu lubaczowskiego i wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w pokazach musztry i taktyki bitewnej oraz zapoznać się z historią broni i działań medycznych podczas powstania styczniowego.

Kulminacyjnym punktem obchodów była prezentacja męskiej grupy śpiewaczej „Mołodcy”, która wykonała repertuar śpiewany przez powstańców styczniowych. Koncert ten dostarczył nie tylko wrażeń muzycznych, ale również historii, gdyż Łukasz Wrona, prezes stowarzyszenia Pospolite Ruszenie, komentował treść i okoliczności powstania poszczególnych utworów.

Jesteśmy dumni, że w czasie tych dwóch dni tak liczne grono osób wzięło udział we wszystkich naszych działaniach, za pomocą których wspólnie uczciliśmy 160. rocznicę powstania styczniowego. W ramach zadania zaplanowane zostały jeszcze lekcje żywej historii, które odbędą się w szkołach powiatu lubaczowskiego w październiku bieżącego roku – podsumowuje Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Warto podkreślić, że wszystkie te wydarzenia zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, a także dzięki zaangażowaniu Powiatu Lubaczowskiego, Województwa Podkarpackiego oraz Miasta i Gminy Cieszanów. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Partnerami projektu są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Lublińcu, Zespół Szkolno-
Przedszkolny w Cieszanowie, Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej, Powiatowe Centrum
Kultury w Lubaczowie, Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”, Nadleśnictwo Narol, Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie oraz Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie.

Relacja TVP3 Rzeszów.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here