Cerkiew w Starym Dzikowie, fot. arch.

Wizerunki m.in. św. Dymitra, św. Olgi i św. Włodzimierza, św. Szczepana, Chrystusa Tronującego czy Apostołów pojawią się na wystawie „Osyp Kuryłas. Ikony ze Starego Dzikowa”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 26 marca (niedziela) o godz. 16.00 w Zespole Cerkiewnym w Radrużu.

Choć cerkiew w Starym Dzikowie po II wojnie światowej została zamieniona przez władze komunistyczne na magazyn, to udało się uratować znajdujące się w niej ikony. Stanowiły one elementy ikonostasu, jak i najpewniej ołtarzy bocznych. W czasie wernisażu zostaną one zaprezentowane. Zwiedzającym przybliżona zostanie również sylwetka autora ikon. Był nim Osyp Kuryłas (1870–1951), absolwent Lwowskiej Szkoły Przemysłowej i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uznawany dziś za jednego z najwybitniejszych ukraińskich artystów XIX i XX w.

Autorem identyfikacji wizualnej wystawy jest Tomasz Stelmaski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei mecenat kulturalny nad wystawą objęli: Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Multiagencja Skarbiec Ubezpieczeń oraz Nadleśnictwo Oleszyce.

Podczas wernisażu odbędzie się promocja albumu „Radruż. Cerkiew w przestrzeni pogranicza”, a zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu pieśni pogranicza w wykonaniu Darii Kosiek z zespołu Wernyhora.

PZ, elubaczow.com

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here