W środę (15.03) w Cieszanowie obyło się drugie transgraniczne spotkanie samorządów, służb i organizacji pozarządowych zaangażowanych w kryzys uchodźczy. Rozmawiano o dotychczasowych doświadczeniach oraz potrzebach i planach na przyszłość.

W środę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie przybyli przedstawiciele podmiotów, organizacji i samorządów zaangażowanych w działalność pomocową związaną z kryzysem uchodźczym i wojną w Ukrainie. Z ukraińskimi i polskimi przedstawicielami różnych organizacji rozmawiali m.in. przedstawiciele Biura Krajowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Przybyłych na konferencję gości przywitali prowadzący spotkanie Marcin Piotrowski – radny powiatowy i reprezentant Stowarzyszenia Folkowisko oraz starosta lubaczowski Zenon Swatek, który przed wystąpieniami przedstawił podstawowe dane statystyczne związane z uchodźcami w naszym powiecie.

– Według danych na koniec lutego br. w powiecie lubaczowskim przebywa 83 uchodźców z Ukrainy. Spośród nich 50 osób podjęło pracę na terenie powiatu. Nasz powiat był recepcyjny, a naszym zadaniem było przekierować uchodźców w głąb Polski. Część z nich została, ale spora część wróciła także do Ukrainy.

Starosta lubaczowski zwracała także uwagę, że w naszych szkołach średnich uczy się sporo uczniów z Ukrainy i oni także na stałe przebywają na naszym terenie. Właśnie w kierunku poprawy warunków ich pobytu remontowana jest obecnie część budynku internatu Zespołu Szkół w Lubaczowie. Adaptacja 19 pokoi z przeznaczeniem dla 57 osób jest możliwa dzięki wsparciu UNHCR w kwocie 2 mln zł. Podobne prace realizowane są także w Wólce Krowickiej w gminie Lubaczów. „Korzyścią dla obu stron” nazwał natomiast starosta zatrudnienie u nas czwórki lekarzy z Ukrainy – chodzi o chirurga oraz lekarki, które pracują na oddziale pediatrycznym lubaczowskiego szpitala.

W dalszej części spotkania wystąpili dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce dr Paloma Cuchi oraz dyrektor UNHCR Armen Yedgaryan. Swoje wystąpienia mieli także przedstawiciel Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, dyrektor szpitala powiatowego w Lubaczowie, samorządowcy z Ukrainy i Polski oraz przedstawiciele organizacji pomocowych.

Spotkanie zakończyła wymiana doświadczeń oraz dyskusja na temat potrzeb i możliwości współpracy między samorządami i organizacjami pozarządowymi z Polski i Ukrainy w przyszłości.

– Wydaje się, że takie spotkania to tylko rozmowa, ale z tego udaje się budować mosty. To jest bardzo ważne, żebyśmy popatrzyli sobie w oczy, żebyśmy się poznali, żebyśmy się zaprzyjaźnili, żebyśmy nawiązali relacje. To jest powód dla którego organizujemy takie spotkania – podsumowywał Marcin Piotrowski.

Spotkanie zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Miasto i Gmina Cieszanów
oraz Fundacja Humanitarna Folkowisko przy wsparciu UNHCR.

Całośc konferencji można obejrzeć na profilu Fundacji Folkowisko.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here