Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko zaprasza do udziału w warsztatach zielarskich. Będą one prowadzone w ramach Gorajeckiego Uniwersytetu Ludowego.

W dniach 27-29 października, w Chutorze Gorajec, odbędzie się pierwszy zjazd Gorajeckiego Uniwersytetu Ludowego – wyjątkowej szkoły, będącej otwartą przestrzenią dla doskonalenia różnorakich talentów, mniej lub bardziej, powiązanych z szeroko pojętą kulturą tradycyjną.

Po pierwsze zielarstwo

Tematem pierwszego zjazdu Gorajeckiego Uniwersytetu Ludowego będzie zielarstwo oraz jego zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i kuchni. Omówią go znawcy tej tematyki: Renata Płoskoń, Ewa Garniec i lokalny zielarz Zbyszek. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładowej oraz praktycznej z częścią warsztatową. Prowadzący zaproszą uczestników na spacer zielarski, podczas którego podpowiedzą jakie zioła pojawiają się w poszczególnych porach roku, kiedy i w jaki sposób je zbierać, z poszanowaniem zasobów naturalnych łąk i lasów.

Zioła w kuchni

Renata Płoskoń – swoją przygodę z ziołami rozpoczęła od prowadzenia ekologicznego gospodarstwa wraz z mężem i córką. Do nawożenia upraw wykorzystywali właściwości roślin powszechnie uważanych za chwasty. W ich przydomowej zielarni powstawała roślinna gnojówka, opryski oraz napary z pokrzywy, perzu, mniszka czy też piołunu. Renata od wielu lat wykorzystuje właściwości roślin także w kuchni. Podczas warsztatów przekaże wiedzę na temat użycia pospolitych roślin w kuchni, sposobu ich przygotowywania w słodkich i wytrawnych daniach. Opowie o konserwacji ziół w formie przypraw czy octów, a także przygotowywaniu fermentowanych herbat ziołowych.

Ziołowe kosmetyki

Ewa Garniec – zielarską wiedzę w głównej mierze czerpała z kursów doktora Henryka Różańskiego, obecnie zgłębia ją przebywając w lesie, obserwując naturalne procesy i współzależności zachodzące w ekosystemie. Ewa na swoich warsztatach skupi się na przedstawieniu podstawowej wiedzy na temat zielarstwa, podpowie jak i gdzie szukać informacji o ziołach, rozwieje kosmetyczne mity oraz powie jak odróżnić wartościowe publikacje od tych niewartych uwagi. Na zajęciach praktycznych pokaże w jaki sposób wykorzystuje zioła w kosmetyce i lecznictwie – przygotuje ziołowe maski, różnego rodzaju wyciągi z ziół i inne postacie leków m. in. proszki, syropy i ekstrakty.

Zielarstwo wokół domu

Zbyszek – lokalny zielarz, zielarskie tradycje przejął po swojej babci, ukończył szkołę zielarską w Poznaniu. Doskonale zna okoliczne lasy i łąki, a nawet pola i bagna, w okolicach których znajduje prawdziwe zielarskie skarby. Jako zawodowy zielarz od bardzo wczesnej wiosny aż do zimy ma pełne ręce roboty na swoich zielarskich plantacjach. Dzięki wieloletniej praktyce i obserwacji świetnie orientuje się w cyklu rozwojowym roślin, a sposoby zbioru ziół nie są dla niego żadną tajemnicą. Zbyszek prowadzi warsztaty w formie spacerów, podczas których chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat zielarstwa, a także opowiada o historii wsi Gorajec.

Zgłoszenia do Gorajeckiego Uniwersytetu Ludowego

Udział w GUL-u jest odpłatny, a koszt weekendowego szkolenia to 650 złotych. W cenie, oprócz zajęć dydaktycznych, zawarte jest wyżywienie oraz zakwaterowanie. Zgłoszenia przyjmowane są przez wypełnienie ankiety, którą można znaleźć na fanpage’u Gorajecki Uniwersytet Ludowy – GUL.

elubaczow.com, Mat. pras.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here