Marcin Piotrowski dzielił się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami szkolenia.

Marcin Piotrowski z fundacji Folkowisko uczestniczył w specjalistycznym szkoleniu w Jordanii. Jako jeden z dwudziestu osób uzyskał certyfikat trenera pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Marcina Piotrowskiego raczej nie trzeba u nas nikomu przedstawiać. To m.in. prezes Stowarzyszenia Folkowisko i założyciel Fundacji Humanitarnej Folkowisko, który bardzo aktywnie był zaangażowany w pomoc humanitarną przekazywaną uchodźcom z Ukrainy i poszkodowanym przez wojnę rozpętaną przez rosyjskiego agresora. Chcąc jeszcze bardziej profesjonalizować swoją działalność, jako jeden z dwudziestu specjalistów i specjalistek z całego świata, wziął udział w pilotażowym szkoleniu z zakresu zarządzania kryzysowego w sytuacjach humanitarnych. To zorganizowano w ostatnim czasie w Jordanii, wyjątkowej oazie spokoju na Bliskim Wschodzie. Na miejscu Marcin Piotrowski dzielił się swoimi doświadczeniami, nie tylko z zakresu działalności humanitarnej, ale także w zakresie wykorzystania potencjału społeczności Festiwalu Folkowisko w działalności powstałej po wybuchu wojny Fundacji Folkowisko.

„Dzięki naszym praktykom z festiwalu w zakresie logistyki, komunikacji, zarządzania zespołem oraz integracji ludzi z różnych środowisk byliśmy w stanie bardzo szybko zorganizować pomoc na granicy i zaopiekować się osobami w kryzysie uchodźczym. Warto się dzielić takimi doświadczeniami” – mówi Marcin Piotrowski.

W kolejnych szkoleniach organizowanych przez Save The Children Folkowisko będzie prezentowane jako przykład tego, jak niewielka organizacja, zupełnie nieprzygotowana do działań w kryzysie, w szybkim tempie stała się sprawną organizacją pomocową.

Uczestnicząc w szkoleniu Marcin Piotrowski poznawał także doświadczenia innych organizacji, które zamierza w razie potrzeby wykorzystać w naszym regionie.

W każdej chwili powinniśmy być przygotowani do zarządzania kryzysem, który może pojawić się na naszym terenie — nie tylko ze względów geopolitycznych. Sytuacje kryzysowe mogą powodować katastrofy komunikacyjne, powodzie, pożary, a nawet wysoka temperatura i upały. Musimy umieć zadbać o osoby ze szczególnymi potrzebami, takie jak dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży czy osoby z niepełnosprawnościami – mówi Piotrowski.

Co ważne, w trakcie szkolenia, oprócz wykładów i teorii, odbywały się także symulacje.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

16 komentarze

  1. Mam nadzieję, że będą szkolenia mieszkańców właśnie w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych. W sumie dobrze by było, gdyby nasza lokalna władza się pierwsza przeszkoliła, bo jeden Piotrowski, choć wiedzę ma, może nie wystarczyć, jeśli coś się stanie. Nasza władza zachowuje się tak beztrosko, jakbyśmy w ogóle nie byli strefą przygraniczną i jakby za granicą nic złego od ponad dwóch lat się nie działo. Oby taka wiedza nigdy nie musiała się przydać, ale lekceważyć temat to totalny brak odpowiedzialności za ludzi.

    • Ja do tej pory myślałem że do rady nadzorczej trzeba MBA np z kolegium humanum, a nie certyfikat od sytuacji kryzysowych 😀 pochwal się, z jakiego źródełka himberek trzeba nabyć by tego typu dedukcję mieć 😉

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here