Fot. gminalubaczow.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” z Gminy Lubaczów wystąpił w Myślenicach. Piękno kultury kresowej zaprezentował w czasie koncertu galowego pt. ”Polska. Ukochany Kraj Matki Mej” w ramach Dni Polonii i Polaków.

W czasie Festiwalu odbyło się wiele koncertów, projekcji filmowych, wieczorów poetyckich, wystaw i wykładów, które miały na celu promowanie polskiej kultury i historii. ZPiT „Kresy” był jednym z zespołów, które miały okazję zaprezentować swoje umiejętności i przekazać widzom niezapomniane chwile.

W czasie koncertu galowego pt. ”Polska. Ukochany Kraj Matki Mej” Zespół wykonał suitę tańców lubaczowskich i tańce huculskie, upowszechniając w ten sposób wiedzę i pamięć o Kresach, a także prezentując regionalne dziedzictwo kulturowe. Dzięki starannie dobranym kostiumom, muzyce i choreografii, artyści ukazali swój profesjonalizm, wysoki poziom artystyczny i stworzyli niezapomniane widowisko.

Zaproszenie do Myślenic było pokłosiem udziału przedstawicieli środowisk kresowych z zachodniej Polski w Festiwalu Dziedzictwa Kresów. 

Na scenie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wystąpili także ZPiT „Ziemia Myślenicka”, Paulina Mazepa i Zespół „On i Ona” z Lwowa. Koncert prowadziła Danuta Skalska, redaktor Polskiego Radia Katowice.

Festiwal Dni Polonii i Polaków trwał od 7 do 12 maja. Zorganizowany został z inicjatywy, mieszkającej na co dzień w San Francisco, Profesor Jean Marie Novak, mającej swoje korzenie w Pcimiu oraz we Lwowie. Cała edycja Festiwalu była poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu na dawnych Ziemiach Wschodnich.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here