Fot. tischner.pl

We wtorek (17.10) ogłoszono nominowanych do Nagrody Tischnera. Obok Anny Dymnej oraz sióstr dominikanek prowadzących Dom Chłopaków w Broniszewicach znalazła się Fundacja Folkowisko.

Nagroda Tischnera, nazwana na cześć wybitnego filozofa i działacza kulturalnego, ks. Józefa Tischnera, jest przyznawana osobom i organizacjom, które w wyjątkowy sposób wspierają i promują wartości kulturowe i humanitarne. W tym roku do Nagrody, za wyjątkowy wkład w pomoc Ukrainie, została nominowana Fundacja Folkowisko.

Od pierwszego dnia wojny Fundacja nieprzerwanie działa, pomagając tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Ich działania obejmują szeroki zakres projektów, od dostarczania pomocy humanitarnej po ochronę dziedzictwa kulturowego i wsparcie dzieci oraz rodzin dotkniętych konfliktem.

– Nominacja Fundacji Folkowisko do Nagrody Tischnera jest zasłużonym wyróżnieniem dla ich niezwykłego wysiłku na rzecz pomocy Ukrainie. Ich praca to prawdziwa manifestacja wartości humanitarnych, które ks. Józef Tischner promował w swoim życiu. Oby ta nominacja stanowiła inspirację dla innych organizacji i jednostek, aby angażować się w działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w trudnych chwilach – mówi Daria Kuszlik, Dyrektorka Działu Promocji i Mediów Fundacji Folkowisko.

Zaznaczmy, że wolontariusze Fundacji tworząc punkty pomocy humanitarnej po ukraińskiej stronie granicy, zapewnili dostęp do medycznej opieki, ciepłych posiłków oraz innych podstawowych potrzeb. Dzięki nim, około 1 milion osób bezpiecznie przekroczyło granicę, a 8 tysięcy pacjentów otrzymało opiekę medyczną.

Uruchomiła mobilne punkty medyczne w najbardziej potrzebujących miejscowościach, m.in. przy dworcu kolejowym we Lwowie, gdzie przyjęto ponad 5 tysięcy pacjentów. Teraz punkt medyczny stacjonuje przy szpitalu w Jaworowie, co stanowi kluczowe wsparcie medyczne dla przejść granicznych.

Ponadto, Fundacja zaopatrzyła schrony przeciw bombowe w Jaworowie i Lwowie, zapewniając uchodźcom dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. W miejscowości Nahaczów otworzyła ambulatorium i Centrum Edukacji Transgranicznej, które jest nie tylko miejscem leczenia, ale także edukacji i wsparcia społeczności. W ramach projektu „Train the Trainers,” szkoli ukraińskich psychologów, pracowników socjalnych i edukatorów, aby pomagać osobom z traumą. To jest część szerszego projektu Centrum Edukacji Transgranicznej, który ma na celu poszerzenie wsparcia psychologicznego w regionie.

Kolejnym projektem, w który zaangażowana jest Fundacja jest „Books not Bombs,” czyli projekt zbierania książek z Ukrainy i dystrybucji ich do szkół i bibliotek w Polsce. Prowadzone działania pozwoliły na udostępnienie literatury dla setki tysięcy dzieci i dorosłych. Fundacja Folkowisko dba także o ochronę dziedzictwa kulturowego Ukrainy, dostarczając sprzęt do muzeów i bibliotek. Projekty „Szkoły” i „Miasta Partnerskie” wspierają ukraińskie placówki edukacyjne i miasta przyjmujące uchodźców.

Tegorocznych laureatów lub laureatki Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera poznamy podczas gali, która odbędzie się 30 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury.

Galeria zdjęć, fot. Fundacja Folkowisko.

PZ, elubaczow.com, inf. nadesłana


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

26 komentarze

  1. Do polaka2010 vel Radziwiłła. Moje pytanie skąd CI się akurat jakiś pies uroił? To jakiś Twój durnowaty wymysł bo nie masz nic ciekawego do napisania. Tobie tylko z psem zostaje wyjść bo PiS traci władzę. Ujadasz jak pies i to zdrowo 😉

  2. Poza tym Widzu76 te kwestie co poruszyles pomagają zwrócić uwage, ale też trzeba trafić na odpowiednią kobietę. Tzw. byle co można łatwo. Ale czy warto. Dla mnie takie wartości nawet jak mój związek są ważne i jak mam się w jakiś wchodzić to na serio a nie tylko po to by taka dziewczynę mieć bo takie polaki2010 mi tutaj piszą. Dla mnie miłość i związek ważne wartości, które muszą być pielęgnowane i to z odpowiednimi osobami.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here