Dzięki wielu darczyńcom z całego świata, Fundacja Humanitarna Folkowisko otworzyła Ambulatorium i Centrum Edukacji Transgranicznej w ukraińskiej wiosce Nahaczów. To miejscowość położona nieopodal przejścia granicznego Budomierz – Hruszów.

Za nami już rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od pierwszych jej dni, aktywiści ze stowarzyszenia i fundacji Folkowisko włączyli się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom, zarówno na granicy polsko-ukraińskiej, a także wewnątrz Ukrainy. W ostatnim czasie, dzięki nawiązaniu partnerskiej współpracy z ukraińskimi samorządami i organizacjami, w niewielkiej miejscowści Nahaczów powstało Ambulatorium i Centrum Edukacji Transgranicznej. W niedzielę (26.02) oficjalnie otwarto obiekt.

Nahaczów to blisko trzytysięczna wieś na zachodzie Ukrainy, oddalona zaledwie o 13 kilometrów od przejścia granicznego Budomierz – Hruszów. Władze tej miejscowości od lat planowały wykorzystać budynek po starym kołchozie w celu przekształcenia go w placówkę medyczną. W realizacji tych planów w ostatnim czasie pomogli darczyńcy, którzy za pośrednictwem Fundacji Humanitarnej Folkowisko, wsparli remont i doposażenie obiektu.

– Na początku wojny wiele osób, które uciekały ze swojego kraju, niejednokrotnie potrzebowały pomocy medycznej. W Nahaczowie, miejscu ulokowanym tak blisko granicy musi znajdować się przestrzeń, w której w razie kolejnych wielkich migracji, ludzie będą mieli możliwość znalezienia schronienia i pomocy medycznej. Dodatkowo w okolicach tej wsi nie ma takiego ambulatorium, a to oznacza, że mieszkańcy zarówno Nahaczowa, jak i okolicznych wiosek, nie mają dostępu do szybkiej pomocy medycznej. Dlatego wraz z lokalnymi mieszkańcami postanowiliśmy wziąć się do roboty. Nie byłoby tego miejsca, bez nieocenionej pomocy Marka Skulimowskiego i Fundacji Kościuszkowskiej – mówi Aleksander Sola, Prezes Fundacji.

Co znajdziemy w ambulatorium?

Remont budynku tego miejsca wykonany został przez lokalnych mieszkańców oraz wolontariuszy Fundacji Humanitarnej Folkowisko. Pracownicy ambulatorium to również społeczność tej wsi. Lekarz rodzinny, trzy pielęgniarki, laborantka, masażysta, a w przyszłości również dentysta – to właśnie personel medyczny miejscowej przychodni.

Na ten moment gabinety uzupełnione są o podstawowe narzędzia pracy, w tym leki i sprzęt medyczny. Regularnie dostarczane będą do tego miejsca niezbędne produkty, po to, aby ambulatorium mogło działać i rozwijać się.

Centrum Edukacji Transgranicznej

Jednym z równoległych działań Fundacji Humanitarnej Folkowisko są także szkolenia przy współpracy z izraelską organizacją NATAN oraz Grupą TROP z Polski. Wyszkoleni trenerzy, psychologowie, szkolą personel z Ukrainy, który na co dzień pracuje z osobami dotkniętymi traumą wojenną. Organizacja NATAN oraz Grupa TROP uczy, w jaki sposób pomagać innym tak, aby zadbać również o swoje emocje i komfort psychiczny. Dotychczas takie szkolenia odbywały się w Chutorze Gorajec. Teraz, kiedy w Nahaczowie powstała przestrzeń szkoleniowa tj. Centrum Edukacji Transgranicznej, warsztaty mogą odbywać się również w Ukrainie. W ramach aktywności CET plaonwane jest przeprowadzenie warsztatów psychologicznych lwowskim pracownikom m.in. nauczycielom, psychologom szkolnym oraz osobom, które pomagają uchodźcom wojennym.

Galeria zdjęć, fot. Fundacja Folkowisko.

elubaczow.com, Fundacja Folkowisko

5 komentarze

 1. We wsi Nahaczów 3 kwietnia 1944r. zostali zamordowani przez UPA : Józef Gorgosz lat 33, Antonina Gorgosz lat 32 i 17-miesięczny Bronisław Gorgosz, którzy bojąc się napadów UPA na przysiółek Werbcze schronili się u Ukraińców w Nahaczowie. Początkowo zamordowano małżonków a niemowlę pozostawiono przy życiu, ale gdy Ukrainka żona Mikołaja Procka powiedziała „komu zostawiliście to małe”, jeden z banderowców zabił dziecko bagnetem.

  • To było prawie 80 lat temu.
   Trzeba o tym pamiętać, ale świat idzie do przodu, a my idźmy razem z nim.
   Na ciągłym gadaniu o Wołyniu niczego dobrego nie zbudujemy.
   Jakoś nie widzę wpisów o Niemcach jakie krzywdy nam zrobili, Szwedach, Słowakach, tylko Wołyń i Wołyń.
   Wielkie brawa dla Fundacji za ogromny wkład w odbudowę obiektu i normalizacji stosunków sąsiedzkich.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here