W niedzielę (11.02) serdecznie w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędzie się na drugie z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”. Gośćmi wydarzenia będą dr Olga Solarz i Maciej Piotrowski.
W trakcie spotkania, o wojnie, w niemal w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, będą rozmawiać dr Olga Solarz, etnolożka, ukrainistka, badaczka, działaczka społeczna na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, wolontariuszka oraz publicystka i Maciej Piotrowski, tłumacz literatury ukraińskiej, historyk i ukrainoznawca.
Nasi goście będą rozmawiać o wojnie prawdziwej i jej obrazie, jaki powstaje w literaturze. Olga Solarz już od 2014 r. uczestniczyła w niej jako wolontariuszka, niosąc pomoc na bezpośrednim zapleczu frontu, a dzisiaj organizuje pomoc humanitarną dla szpitali, ludności cywilnej oraz wojska. Opowie o rzeczywistości tej wojny, jej rzeczywistych i możliwych konsekwencjach nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Polski, dla stosunków polsko-ukraińskich, które dla pogranicza polsko-ukraińskiego są niezwykle istotne. Jako członkini Komitetu Ochrony Zabytków Diecezji Warszawsko-Przemyskiej oraz Komitetu Ochrony Zabytków Lwowskiej Rady Obwodowej zwróci uwagę na działania ratownicze i zabezpieczające zabytki kultury ukraińskiej, jak i polskiej, należące do wspólnego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej – zapowiada w komunikacie prasowym Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Rozmowy na Pograniczu”. Początek wydarzenia o godz. 17:00.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Polskim inteligentom będą opowiadać o wyższości kultury i języka ukraińskiego nad Polską. Polska inteligencją będzie klaskać i przyznawać.
A co ma ukrainka i na dodatek ateistka do gadania w sprawie dewocjonaliów i innych przedmiotach sakralnych??!!
Jachich to przodków z nazwiska ma ta mloda jeszcze kobieta?
Wielbicielka bandery i UPA czego ona tu szuka?
wpier** albo po prostu taniego zainteresowania…
Zobaczcie sobie w necie co Ukraińcy zrobili z polskim cmentarzem wojennym w Brodach rejon Tarnopol spoczywali tam żołnierze z I Wojny i wojny polsko bolszewickiej, za zgodą miejscowej administracji buldożery zrównały cmentarz z ziemią. tak wygląda ukraińska wdzięczność.