Fot. Tomasz Michalski, arch.

W niedzielę (11.02) serdecznie w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbędzie się na drugie z cyklu spotkań „Rozmowy na Pograniczu”. Gośćmi wydarzenia będą dr Olga Solarz i Maciej Piotrowski.

W trakcie spotkania, o wojnie, w niemal w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, będą rozmawiać dr Olga Solarz, etnolożka, ukrainistka, badaczka, działaczka społeczna na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, wolontariuszka oraz publicystka i Maciej Piotrowski, tłumacz literatury ukraińskiej, historyk i ukrainoznawca.

Nasi goście będą rozmawiać o wojnie prawdziwej i jej obrazie, jaki powstaje w literaturze. Olga Solarz już od 2014 r. uczestniczyła w niej jako wolontariuszka, niosąc pomoc na bezpośrednim zapleczu frontu, a dzisiaj organizuje pomoc humanitarną dla szpitali, ludności cywilnej oraz wojska. Opowie o rzeczywistości tej wojny, jej rzeczywistych i możliwych konsekwencjach nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Polski, dla stosunków polsko-ukraińskich, które dla pogranicza polsko-ukraińskiego są niezwykle istotne. Jako członkini Komitetu Ochrony Zabytków Diecezji Warszawsko-Przemyskiej oraz Komitetu Ochrony Zabytków Lwowskiej Rady Obwodowej zwróci uwagę na działania ratownicze i zabezpieczające zabytki kultury ukraińskiej, jak i polskiej, należące do wspólnego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej – zapowiada w komunikacie prasowym Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Rozmowy na Pograniczu”. Początek wydarzenia o godz. 17:00.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

6 komentarze

  1. Zobaczcie sobie w necie co Ukraińcy zrobili z polskim cmentarzem wojennym w Brodach rejon Tarnopol spoczywali tam żołnierze z I Wojny i wojny polsko bolszewickiej, za zgodą miejscowej administracji buldożery zrównały cmentarz z ziemią. tak wygląda ukraińska wdzięczność.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here