Muzeum Kresów w Lubaczowie poszukuje archiwalnych zdjęć przedstawiających kamienną figurę św. Marii Magdaleny na nagrobku małżeństwa Lichańskich z lat 80. XIX wieku w Nowym Bruśnie. Zdjęcia są niezbędne do dokładnego odrestaurowania pomnika oraz odtworzenia elementów, które przez ostatnie lata odpadły z powodu czynników atmosferycznych.

Prace konserwatorskie przy dwóch nagrobkach cmentarza w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie są już prawie ukończone. Działania prowadzą muzealnicy oraz studenci i pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu.

Renowacji poddana ma zostać figura św. Marii Magdaleny na nagrobku małżeństwa Lichańskich. To unikalny zabytek w kontekście sztuki kamieniarskiej w Bruśnie Starym. Dlatego tak ważne jest odtworzenie jej części, które odpadły z powodu działania czynników atmosferycznych. Szczególnie istotne jest to w przypadku twarzy Świętej, która obecnie nie posiada fragmentu nosa, policzka, ust i podbródka. Bez archiwalnych zdjęć pomnika muzealnicy nie będą w stanie tego zrobić. Szukają także fotografii, na których widać, jaki atrybut Święta trzymała w dłoniach, co pozwoliłoby na jednoznaczną identyfikację. Archiwalne zdjęcia całego pomnika pozwoliłyby również poznać informacje na temat pierwotnego położenia figury, ponieważ obecnie najprawdopodobniej nie ma jednej części podstawy.

– Jeśli macie Państwo zdjęcia w swoim archiwum właśnie tego pomnika, być może ze zbliżeniem na wskazane detale, prosimy o ich nadesłanie przez fb lub adres mailowy: biuro@muzeumkresow.eu – mówią muzealnicy.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here