Dr inż. Izabela Zaborniak, fot. Beata Motyka (Politechnika Rzeszowska).

Pochodząca z gminy Horyniec-Zdrój dr inż. Izabela Zaborniak, absolwentka Zespołu Szkół w Lubaczowie, a obecnie nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej znalazła się w gronie kierowników zwycięskich projektów w XIV konkursie Programu LIDER finansowanego przez NCBiR. Budżet projektu to ponad 1,7 mln zł.

Dr inż. Izabela Zaborniak z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej znalazła się w gronie kierowników zwycięskich projektów w XIV edycji konkursu Programu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Młoda naukowczyni pochodzi z gminy Horyniec-Zdrój, jest też absolwentką Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Dr inż. Izabela Zaborniak z grupy badawczej Chmielarz Research Group swoje dotychczasowe doświadczenie naukowe zdobywała, realizując pracę doktorską pod opieką prof. Pawła Chmielarza, kierownika Katedry Chemii Fizycznej oraz uczestnicząc w stażach naukowych w zagranicznych jednostkach naukowych. Jest także zastępcą opiekuna Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM”.

O projekcie

W ramach realizacji projektu dr inż. Izabela Zaborniak uzyska precyzyjnie zdefiniowane polimery rozgałęzione składające się z rdzenia sacharozy oraz z ośmiu polimerowych ramion bocznych zbudowanych z kopolimerów należących do grupy akrylanów, zarówno monomerów jonowych zawierających kationowe oraz anionowe łańcuchy boczne, jak i niejonowych. W tym celu zastosuje metodę polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP), gdyż wskazana grupa technik pozwala na projektowanie polimerów o dobrze zdefiniowanej strukturze. Istnieje zatem możliwość precyzyjnego modulowania uwalniania substancji aktywnych w zależności o kompozycji i długości ramion polimerowych.

Syntezowane polimery będą badane pod kątem zastosowań jako substancje pomocnicze do zmodyfikowanego uwalniania leków we współpracy z firmą farmaceutyczną, gdzie będą prowadzone badania rozwojowe, będące etapem przygotowania produktów uzyskanych w ramach realizacji projektu do wdrożenia na rynek. (…) Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego na pomocnicze substancje chemiczne, które ulepszają efekt terapeutyczny.

elubaczow.com, mat. pras.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

15 komentarze

  1. Babinicz/Kuklinowski/polak2010 – już nie ma żadnych wątpliwości, że nie masz mózgu. Mógłbyś nie zaśmiecać forum swoimi prymitywnymi komentarzami? Zwłaszcza w temacie dotyczącego badań i nauki, w którym masz najmniej do powiedzenia? Szukaj poklasku wśród ludzi z wykształceniem podstawowym, tam gdzie twoje miejsce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here