Wiedzieli, że za ukrywanie Żydów groziła kara śmieci, a zdecydowali się im pomóc. Tym, którzy w czasie II wojny światowej wsparli swoich sąsiadów i wykazali się człowieczeństwem poświęcony był wernisaż wystawy i film „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”. Otwarcie ekspozycji i premiera ekranizacji odbyły się 13 października w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie.

Inicjatywa upamiętnia bohaterskie czyny mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej i przypomina historię ratowania życia ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

– Józef i Wiktoria Ulmowie to dziś najbardziej znane ofiary nazistowskiego prawodawstwa, a ich historia należy do najsłynniejszych spośród wszystkich Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ale swoich Ulmów ma także Ziemia Lubaczowska. Skromnych, a zarazem wielkich mieszkańców regionu, bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym oraz nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich sąsiadów od Zagłady – mówią organizatorzy.

Tydzień po beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lubaczowie zorganizowały uroczysty wernisaż wystawy oraz premierę filmu „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej”.

Przygotowana ekspozycja zewnętrzna systemowa prezentuje sylwetki osób uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”: Józefa Kulpy, Zofii Pomorskiej, Mariana Kocielskiego, Antoniego Doroty i jego córki Anieli Mirkowskiej, Anny i Andrzeja Antoników oraz ich córki Ludwiki Janczury, Witolda Mączaka i Heleny Fiutowskiej-Piestrak, Jana Wużyńskiego i Michaliny Haliniak z domu Wużyńskiej. Na wystawie przedstawione są również osoby, które takiego odznaczenia nie otrzymały, ale powszechnie wiadomo, że udzielały schronienia ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

Z kolei ekranizacja „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” jest dokumentem wspomnieniowym, opatrzonym komentarzem historycznym. Przedstawia ona historię ratujących oraz ocalonych. W filmie potomkowie tych bohaterów opowiadają swoje historie rodzinne, często bardzo osobiste.

– Jest także przestrogą przed Holokaustem, który podkreśla kruchość ludzkiej egzystencji i uzmysławia, że każdy człowiek indywidualnie, przed swoim sumieniem, odpowiada za swoje czyny – wyjaśniają organizatorzy.

Projekt „Sprawiedliwi Ziemi Lubaczowskiej” został zrealizowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego „Polscy bohaterowie ratujący Żydów na Podkarpaciu” i został dofinansowany z budżetu województwa podkarpackiego.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here