W poniedziałek (18.09), przy pomniku gen. Józefa Kustronia na „Horaju”, odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 84. rocznicę „Bitwy pod Oleszycami”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło liczne grono gości, w tym ważne osobistości oraz lokalne społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowych przemówień, w których uczczono bohaterskich żołnierzy 21 Dywizji Piechoty Górskiej, którzy walczyli pod dowództwem gen. Józefa Kustronia w obronie Oleszyc przed niemieckim najeźdźcą. Bitwa ta, choć nierówna, była wyrazem odwagi i determinacji polskich żołnierzy, a gen. Józef Kustroń poległ, prowadząc swoich ludzi do walki.

Po okolicznościowych wystąpieniach uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej polowej, która była momentem refleksji i modlitwy za poległych bohaterów. Następnie odbył się apel poległych, podczas którego oddano hołd tym, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Uroczystości zakończyło składanie wiązanek kwiatów przy pomniku gen. Józefa Kustronia.

W wydarzeniu wzięli udział liczni goście, w tym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej – Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Anna Fedyk z Biura Poseł na Sejm RP Teresy Pamuły, przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, samorządowcy, radni, przedstawiciele służb mundurowych, leśnicy, nauczyciele i młodzież szkolna oraz zaproszeni goście.

Przy drodze z Oleszyc do Starego Dzikowa, na Horaju, gdzie 15 września 1939 roku stacjonował sztab 21 DPG, znajdują się tablice informacyjne poświęcone Bitwie pod Oleszycami oraz generałowi Józefowi Kustroniowi. Dodatkowo, na tym historycznym terenie znajduje się dębowy pomnik upamiętniający bohaterstwo generała.

Uroczystości patriotyczno-religijne to ważny moment w życiu społeczności lokalnej, który przypomina nam o bohaterach przeszłości i wartościach, które powinniśmy pielęgnować. W ten sposób wyrażamy wdzięczność i szacunek dla tych, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę.

Galeria zdjęć, fot. Powiat Lubaczowski, Biuro Poselskie Anny Schmidt.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here