W Starym Dzikowie upamiętniono dziś (14.09) postać generała Józefa Kustronia oraz żołnierzy 21. Dywizji Piechoty Górskiej. Jednym z elementów uroczystości było odsłonięcie muralu.

Dzisiejsze wydarzenia w Starym Dzikowie rozpoczęła projekcja filmu „Generał” w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Po niej odbyła się część oficjalna i przemówienia zaproszonych gości, wśród których byli m.in. poseł na Sejm RP – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, starosta lubaczowski Zenon Swatek, samorządowcy oraz liczni przedstawiciele różnych organizacji i instytucji.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie muralu upamiętniającego generała Józefa Kustronia, który zdobi jedną ze ścian miejscowej Szkoły Podstawowej. To właśnie w tym budynku w trakcie bitwy pod Oleszycami we wrześniu 1939 r. znajdował się punkt medyczny. Autorami projektu i wykonawcami muralu są Tomasz Pulsakowski i Remigiusz Plucha. Uroczystości zwieńczyła msza święta w miejscowym kościele i złożenie kwiatów na cmentarzu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie w ramach projektu pod nazwą „Generał Józef Kustroń bohater września 1939 roku”, który został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

  1. A wszystko to co dobre to dzięki pani wiceminister Annie Schmidt. Jej zasługa, że powstał ten mural (inne też), Ona przyczyniła się do podwyższenia najniższej krajowej (podwyżki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą to też jej zasługa), przyczyniła się przyznania emerytom pobierającym 3000 i więcej złotych emerytury godnych trzynastek i czternastek, przebudowy dróg i innych rzeczy. To upoważnia do zagłosowania na TAK.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here