O fenomenie Kresów przekonywali prelegenci konferencji, która odbyła się 12 i 13 września w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Udział w niej wzięli mieszkańcy regionu, członkowie TMLiKPW o. Lubaczów, bibliotekarze, uczniowie i nauczyciele, którzy mieli możliwość bliższego poznania historii związanych z Kresami.

W czasie konferencji wystąpił ks. bp dr. hab. Mariusz Leszczyński. Omówił on temat „Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego”.Promował także swoją książkę, w której zawarł 636 biogramów księży wyświęconych do 1945 r.

Głos zabrał także Mateusz Werner Kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, stypendysta MKiDN. Opowiedział o projekcie badawczym „Bezkresny Fenomen Kresów”, w ramach którego zrealizował 24 wizyty badawcze w polskich muzeach.

Z kolei ksiądz bp Marian Buczek, emerytowany ordynariusz Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej zmierzył się z tematem związanym z rocznicą Zbrodni Wołyńskiej – „Refleksje w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach”. Podczas swojego wystąpienia wiele czasu poświęcił Ukraińcom pomagającym i ratującym Polaków podczas II wojny światowej.

Natomiast dr Tomasz Bereza pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie podczas wykładu „Podole w okresie międzywojennym na fotografiach z kolekcji Leszka Jacórzyńskiego” przedstawił słuchaczom życie rodziny Jacórzyńskich, która ziemie podolską zamieszkiwała 150 lat. Opierając się na znaczącej kolekcji fotografii pokazał zwyczajne kresowe, tętniące życie kulturalne w małym miasteczku, tradycje szkolne, cotygodniowy targ.

Ponadto wysłuchać można było wykładu „Fenomen Kresów – źródła pamięci: Okopy św. Trójcy”, który przedstawił Artur Dobrucki antykwariusz i konserwator zabytków, pracownik Muzeum Ulmów w Markowej. Opisał on historię powstania twierdzy usytuowanej u zbiegu Zbrucza i Dniestru, którą wybudował własnym kosztem Stanisław Jabłonowski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny w 1692 roku.

W czasie konferencji wystąpił również Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie z wykładem „Lwów i Kresy kolebką polskiego sportu”. Zachęcał do wgłębiania się w historię Kresów przez pryzmat dyscyplin sportowych, które tam powstały. Podkreślał, że Kresy były kolebką polskiego sportu.

Głos zabrał również Tomasz Róg historyk, regionalista, pracownik MBP w Cieszanowie, nauczyciel historii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. płk Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich w Cieszanowie. Wystąpił z wykładem „Z dziejów Szkoły im. św. Marii Magdaleny we Lwowie do 1939 r.”

Z kolei dr Piotr Olechowski Naczelnik Wydziału ds. Badań nad Stratami Wojennymi w Instytucie Strat Wojennych im. Jana Karskiego oraz adiunkt Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego w Warszawie w czasie swojego wystąpienia zmierzył się z pytaniem „Polskie miejsca pamięci w powojennym Lwowie – fenomen spuścizny kulturowej czy niechciane dziedzictwo?”. Przedstawił liczne pamiątki polskości we Lwowie, tak bardzo widoczne w przestrzeni miejskiej, w nazwach ulic, tablicach pamiątkowych, pomnikach.

W czasie konferencji Członek Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Prezes lubaczowskiego oddziału Maria Magoń wraz z Teresą Pamułą Poseł na Sejm RP i dr. Tomaszem Berezą z IPN Rzeszów podziękowali za zaangażowanie w działalność na rzecz Oddziału Towarzystwa w Lubaczowie. Wręczono także medal 35 lat TMLiKPW. Otrzymał go Krzysztof Szpyt Burmistrz Miasta Lubaczowa. Z kolei złotą odznakę TMLIKPW wręczono Ryszardzie Bąskiej Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.

Konferencja „Fenomen Kresów” organizowana była przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów w ramach zadania „Dziedzictwo Kresów” i sfinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wsparcia udzielili także sponsorzy: Nadleśnictwo Oleszyce, Nadleśnictwo Lubaczów, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Piotr Magoń Zakład Instalacji Elektrycznych, Szyk Jan Zakład instalacyjny wodno-kanalizacyjny, c.o., gaz.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com, MBP Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here