W sobotę (9.09) w miejscowościach w całej Polsce organizowane było Narodowe Czytanie. Lekturę „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, jednej z najważniejszych polskich pisarek XIX wieku czytano także w naszym regionie.

Narodowe Czytanie to wydarzenie kształtujące naszą narodową tożsamość poprzez wspólne czytanie wybranych dzieł literackich. Jednoczy wielu Polaków wokół wspólnej pasji do książek. Rokrocznie przyciąga coraz większą liczbę uczestników.

Tegoroczna, 12. edycja skupiła się na lekturze „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Do tej ogólnopolskiej inicjatywy dołączyły miejskości z naszego powiatu, m.in. Lubaczów, Horyniec-Zdrój, Narol i Cieszanów, zdecydowane na propagowanie literatury polskiej i aktywne uczestnictwo w wydarzeniu.

W Narodowym Czytaniu w Lubaczowie wzięli udział wzięły m.in. poseł na Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła oraz samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji kulturalnych, organizacji społecznych, służb mundurowych i mieszkańcy. Spotkania były okazją do odkrywania historii literatury i dzielenia się refleksjami na temat przesłania, jakie niesie za sobą twórczość Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Galeria zdjęć z Narodowego Czytania w Lubaczowie.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

  1. Do Redaktora tego artykułu. Jeśli wymieniacie posłów z imienia i nazwiska, dlatego nie wymieniacie innych z większą dokładnością, tylko organizacje społeczne, instytucje kulturalne. W takim układzie wystarczylo napisać posłowie. Warto by napisać harcerze X DHW Wilki, uczniowie LO, ZS Lubaczów czy artyści z MDK. Jest to przykre, gdy tych harcerzy się pomija, wspomina tyle o ile. Może warto mlodzież bardziej docenić.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here