Fot. Alicja Mróz

Z okazji 10-lecia wpisu Zespołu Cerkiewnego w Radrużu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w najbliższą niedzielę zaplanowano szereg wydarzeń. W obiekcie odbędzie się spotkanie autorskie, wernisaż wystawy i koncert pieśni pogranicza.

W 2013 roku drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat zostały objęte wspólnym, transgranicznym wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród 16 obiektów znalazł się także Zespół Cerkiewny w Radrużu, jedno z najstarszych i najpełniejszych drewnianych założeń cerkiewnych na terenie Polski, nad którym Muzeum Kresów w Lubaczowie sprawuje opiekę od 2010 roku.

Z tej okazji, wspólnie z Wydawnictwem Libra PL, wydano publikację „Radruż. Cerkiew w przestrzeni pogranicza”, autorstwa Janusza Mazura, pracownika naszego Muzeum, wybitnego znawcy cerkwi radrużańskiej i innych świątyń ziemi lubaczowskiej oraz Krystiana Kłysewicza, Tomasza Michalskiego i Tomasza Mielnika, którzy w wyjątkowy sposób oddali piękno i mistykę cerkwi, towarzyszących jej dzwonnicy, cmentarzy bruśnieńskich oraz innych zabytkowych elementów zespołu cerkiewnego.

Chcąc podkreślić istotę wydarzeń sprzed dekady Muzeum Kresów w Lubaczowie zaprasza w niedzielę (26.02) o godz. 17:00 na premierowe spotkanie promocyjne wokół książki.

Spotkanie poprzedzi poprzedzą: bezpłatne zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego wspólnie z Januszem Mazurem (godz. 15.00), wernisaż wystawy „Osyp Kuryłas. Ikony ze Starego Dzikowa” (godz. 16.00) i koncert pieśni pogranicza w wykonaniu Darii Kosiek z zespołu Wernyhora, godz. 16.30.

Mecenat kulturalny nad wydarzeniami objęli: Bank Spółdzielczy w Lubaczowie, Multiagencja Skarbiec Ubezpieczeń oraz Nadleśnictwo Oleszyce.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here