O Szczecinie na Rynku w Lubaczowie

1

Nowoczesne, szybko rozwijające się portowe miasto, jakim jest Szczecin, miało długą i burzliwą historię. Dziś będziemy ją mogli bliżej poznać, bo o godz. 17:00 na lubaczowskim Rynku otwarta zostanie wystawa plenerowa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945–1948”.

Fot. MKiDN

Plenerowa ekspozycja ma na celu uczczenie 75. rocznicy włączenia metropolii nad Odrą w skład państwa polskiego. Jej autorzy ukazują, jak odmienne były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach. Wystawa „Najdalsza Polska” jest opowieścią o pierwszych chwilach polskości Szczecina z jego blaskami i cieniami.

Wystawa jest wielowątkową opowieścią o budowaniu państwowości, tworzeniu instytucji kultury i odbudowie gospodarki morskiej. W wyniku wojny Szczecin stał się miastem granicznym, ale, jak pokazała późniejsza historia, przez kluczowy wkład w powstanie „Solidarności” przyczynił się do obalenia żelaznej kurtyny.

Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego.

– Zachęcamy do poszukiwania na wystawie wątków, które w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej połączyły dwa odległe od siebie bieguny Polski: Szczecina i Lubaczowa, które za sprawą rozstrzygnięć wielkich mocarstw znalazły się w regionach przygranicznych – mówią organizatorzy.

Organizatorami wystawy są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Wystawa gości w Lubaczowie na zaproszenie Muzeum Kresów.

Ekspozycję będzie można oglądać do 11 lipca.

AH, elubaczow.com, Muzeum Kresów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here