W niedzielne (14.03) popołudnie w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym pw. św. Paraskewy w Radrużu otwarto wystawę „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 9 maja br.

Na wystawie można zobaczyć 60 fotografii polskich i ukraińskich autorów i przedstawiają 10 drewnianych cerkwi znajdujących się na Ziemi Lubaczowskiej we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż oraz 10 ukraińskich obiektów z terenu całego Zakarpacia. Piękno i klimat świątyń z naszego powiatu zostały ujęte w obiektywach Alicji Mróz, Krystiana Kłysewicza, Marka Kuziemskiego, Tomasza Michalskiego i Tomasza Mielnika. Wystawa gościła już w Użhorodzie na Ukrainie, teraz dostępna jest w Polsce.

W czasie wernisażu, który transmitowany był online na żywo na facebook’owym profilu Muzeum Kresów w Lubaczowie, wszystkich przywitał p. o. dyrektora Piotr Zubowski. Następnie głos zabrała Ewa Sowińska – kierownik projektu ze strony Muzeum, która przybliżyła prowadzone działania.

– Głównym i najważniejszym celem projektu była wspólna, polsko-ukraińska praca na rzecz promocji i tym samych ochrony materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a dokładniej drewnianych cerkwi. Są one nie tylko pięknymi obiektami do fotografowania, ale też ważnymi obiektami transgranicznego krajobrazu, zarówno na terenie Ukrainy jak i w Polsce. (…) Niedługo będziemy mogli zobaczyć wirtualne wycieczki po wybranych cerkwiach. Pracujemy również nad interaktywną mapą Zespołu Cerkiewnego w Radrużu. W ramach projektu powstaną również dwa filmy promocyjne. Mamy nadzieję, że dzięki temu dotrzemy nie tylko do najbliższych odbiorców i osób zainteresowanych tymi budynkami, ale również do osób, które nigdy o nich nie słyszały. Wierzymy, że promując te ukryte drewniane skarby jesteśmy w stanie ożywić turystykę sakralną na pograniczu karpackim. Poprawi to także wizerunek ośrodków wiejskich, na terenie których się one znajdują. – mówiła.

W trakcie wernisażu głos zdalnie zabrał Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego. Kilka słów usłyszeliśmy także od autorów zdjęć biorących udział w projekcie.

– Praca przy wykonywaniu zdjęć była trudna, bo mieliśmy ograniczony czas. Nie był on rozłożony na cały rok. (…) Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy wyjazd kończy się tym, że mamy zdjęcia. Czasami jest tak, że w czasie planowania wyjazdu są dobre warunki pogodowe, a za dwie – trzy godziny, gdy jesteśmy na miejscu widzimy, że doszło do całkowitej zmiany aury i układu słońca. Może się zdarzyć tak, że przyjedziemy do domu i nic nie mamy. – tłumaczył Tomasz Michalski.

Z kolei Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie, przybliżył zarys historii architektury cerkiewnej powiatu lubaczowskiego oraz zwrócił uwagę, że wybór obiektów był wyjątkowo trudny. W wernisażu udział wzięli również Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Wicestarosta Barbara Broź i Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis. Samorządowcy zwracali uwagę na walory promocyjne i turystyczne ziemi lubaczowskiej oraz wartość współpracy rożnych instytucji w ich wykorzystaniu.

– Na wystawie widzimy maksymalnie trzy zdjęcia każdego obiektu, czyli po sześć prac każdego z fotografów. Tych zdjęć jest zdecydowanie więcej. Jednym z celów projektu było to, by te zdjęcia można było wykorzystywać do promocji dziedzictwa kulturowego Ziemi Lubaczowskiej oraz Zakarpacia, więc wszystkie są do pobrania na stronie Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencji Rozwoju Regionalnego. Dostępne są na wolnej licencji i można z nich korzystać, by promować nasz region. – dodał na koniec spotkania Piotr Zubowski.

Wystawie towarzyszy katalog. Ekspozycja dla zwiedzających będzie czynna do 9 maja br.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here