81. rocznica masowych deportacji mieszkańców gminy Cieszanów

0

W związku z 81. rocznicą deportacji Polaków na Sybir władze gminy Cieszanów na czele z burmistrzem Zdzisławem Zadwornym uczciły ofiary tragicznych wywózek w głąb ZSRR. Pod pomnikami ich upamiętniającymi złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Pierwsza masowa deportacja rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku. Nad ranem do domów mieszkańców Dachnowa, Nowego Sioła, Dąbrówki, Czereśni, Kolonii Dąbrowskiej i Chotylubia zastukali funkcjonariusze milicji i NKWD. Akcję przesiedlenia przeprowadzono na podstawie imiennych spisów. Mieszkańcy zostali brutalnie wypędzeni ze swoich domów. Przez niemal 2 miesiące podróżowali w bydlęcych wagonach. W jednym przewożono aż 70 osób. Po przejechaniu prawie 5 tysięcy kilometrów dotarli do Omska. Tam zostali zmuszeni do katorżniczej pracy w tajdze. 

Na nieludzkiej ziemi na zawsze pozostało wielu z nich. Nazwiska tych, którzy do kraju nigdy nie wrócili zostały wymienione na Pomniku ku Czci Ofiar II Wojny Światowej w Cieszanowie. Do dziś na terenie gminy działa koło Związku Sybiraków, które pielęgnuje pamięć o tej historii. Jednak z roku na rok świadków tragicznych wydarzeń z 1940 roku ubywa, dlatego tak ważna jest pamięć o ofiarach.

– Chcemy o nich pamiętać, żeby nigdy więcej takie rzeczy się nie powtórzyły. (…) Dla nas musi to być pamiątka. Dlatego musimy dbać o to, żeby był pokój. Aby nigdy nasze dzieci, nasze wnuki nie przeżywały tego, co nasi dziadowie. – mówił w czasie uroczystości burmistrz Zdzisław Zadworny.

Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here