W niedzielę (11.10) w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się uroczysty wernisaż wystawy X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020. W jego trakcie najlepsi autorzy odebrali swoje nagrody.

Do konkursu wpłynęło w sumie 360 prac 137 artystów z całej Polski, z czego jury wybrało łącznie 87 rysunków 62 autorów. Te zostały zaprezentowane na wystawie i specjalnie wydanym w katalogu.

– Członkowie jury podkreślali różnorodność, którą można dostrzec także w pracach wyróżnionych w poprzednich edycjach – mówił dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski: – Wydawałoby się, że prowincjonalne miasteczko gdzieś na krańcach Roztocza, które łączy Podkarpacie i Lubelszczyznę, a tu mamy jedną z największych kolekcji polskiego rysunku współczesnego, kolekcji, która pokazuje też aktualne trendy w sztuce – dodał.

Grand Prix Triennale otrzymał Dobiesław Gała z Krakowa za prace: „STREFA NAZNACZONA I” i „STREFA NAZNACZONA III”. Jury doceniło w nagrodzonych rysunkach minimalizm środków wyrazu i siłę przekazu. I Nagrodę przyznano Piotrowi Żaczkowi z Warszawy za reżim warsztatowy i klarowność przekazu w pracach zatytułowanych „Gloria”. Z kolei Olga Ząbroń z Krakowa, zdobywczyni II Nagrody, ujęła jurorów subtelnością zastosowanych środków wyrazu. III Nagroda przypadła Andrzejowi Janowi Batorowi z Łodzi za podniesienie wartości technicznej na poziom czystej ekspresji estetycznej. Jury przyznało też pięć wyróżnień dla Andrzeja Desperaka z Kłobucka, Emilii Pituchy z Warszawy, Jana Ferenca z Jarosławia, Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz z Olsztyna i Roberta Olszowskiego z Cieszyna.

Nagrody wręczali: Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, starosta lubaczowski Zenon Swatek i wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki.

[ WIĘCEJ O HISTORII TRIENNALE ]

Jubileuszową X edycję Triennale objęli patronatem honorowym: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowego Triennale jest wystawa w gmachu głównym Muzeum Kresów prezentująca prace laureatów Triennale z lat 1993–2017. Obie ekspozycje można zwiedzać do końca grudnia 2020 r.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here