Światowy Dzień Sybiraka w powiecie lubaczowskim

0

W czwartek 17 września minęło 81 lat od agresji sowieckiej na Polskę. O tej rocznicy i obchodzonym Dniu Sybiraka nie zapomniano także w powiecie lubaczowskim.

Od lat, w każdą rocznicę agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku wspominane są losy zesłanych na Syberię. Jest to szczególna data dla Sybiraków i Kresowian będąca symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci tragedii ich tułaczego losu. W tym roku uroczystości zostały nieco ograniczone, ale o tragicznej rocznicy i losach Zesłańców nie zapomniano. W ramach uroczystości mszę świętą w lubaczowskim w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w intencji zesłańców odprawił ksiądz Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego oraz złożono kwiaty pod Tablicą Pamięci. Tego dnia odwiedzono także miejsca pamięci w różnych zakątkach powiatu lubaczowskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele środowisk sybirackich, samorządowcy, społecznicy, uczniowie szkół, harcerze oraz mieszkańcy Lubaczowa i okolic.

Tego dnia pamiętano także o mieszkańcach gminy Lubaczów wywiezionych na Syberię. Ku ich pamięci zapalono znicze oraz złożono kwiaty pod tablicą, którą odsłonięto w czerwcu br. w Baszni Dolnej.

Na uroczystość zaprosiło Terenowe Koło Sybiraków, które powstało w 1990 roku i skupia 34 członków – Sybiraków i ich potomków, którzy dbają o pamięć zmarłych i poległych zesłańców.

Galeria zdjęć, fot. M. Materniak, powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, lubaczow.pl, gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here