Obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka w Lubaczowie

0

W niedzielę, 17 września 2023 roku, w Lubaczowie uroczyście uczczono 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka. Wydarzenia sprzed lat pozostawiły bolesne i trwałe piętno w historii Polski oraz w sercach tych, którzy musieli przez nie przejść.

Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem księdza Andrzeja Stopyry, dziekana Dekanatu Lubaczowskiego, w lubaczowskiej Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię. Msza Święta była głównym punktem obchodów. W czasie niej zebrani uczestnicy podziękowali Sybirakom za ich niezłomną wiarę i pamięć o trudnych doświadczeniach, które spotkały ich w życiu. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przeszli pod Tablicę Pamięci, gdzie złożono wieńce kwiatów i zapalono symboliczny znicz.

W uroczystości wzięli udział liczni mieszkańcy Lubaczowa oraz znamienici goście, w tym: Sybiracy Teresa Mielnik i Zbigniew Bator, Zenon Swatek – Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Marek Hadel – Przewodniczący Rady Miejskiej, delegacja Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. o/Lubaczów, potomkowie Sybiraków oraz mieszkańcy Lubaczowa i okolic.

W uznaniu zasług na rzecz Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, za ich zaangażowanie i piękne przekazywanie pamięci kolejnym pokoleniom, ks. Andrzej Stopyra – Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, został uhonorowany pamiątkowym medalem z okazji 95. rocznicy powstania Związku Sybiraków w Polsce. Medal wręczyli Teresa Mielnik, Zenon Swatek – Starosta Powiatu Lubaczowskiego i Marek Hadel – Przewodniczący Rady Miejskiej.

Obchody te przypomniały, jak ważne jest zachowanie pamięci o trudnych chwilach historii Polski oraz hołdowanie odwadze i poświęceniu tych, którzy przeszli przez Sybir.

Galeria zdjęć, fot. Związek Sybiraków Terenowe Koło w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here