Basznia Dolna podkarpacką stolicą astronomii?

3

Basznia Dolna w gminie Lubaczów chce być podkarpacką stolicą astronomii. Mieszkańcy i władze samorządowe liczą, że uda się tu stworzyć m.in. specjalistyczne obserwatorium.

Pokazy astronomiczne odbyły się m.in. podczas ubiegłorocznego Festiwal Dziedzictwa Kresów, fot. festiwalkresow.pl

Walorem naszej okolicy jest nie tylko świeże powietrze i bliskość naturalnej przyrody. Atutem jest także czyste niebo, którego nie zakłócają różne sztuczne źródła, jak ma to miejsce w dużych aglomeracjach. Władze samorządowe gminy Lubaczów i jej mieszkańcy chcą połączyć te walory, wykorzystując przy tym modę na astronomię. Poczyniono już pierwsze kroki w tym zakresie. W minionym roku zorganizowano kilka specjalnych astro pokazów, a ostatnio w Baszni Dolnej zorganizowano wojewódzkie eliminacje konkursu wiedzy astronomicznej uczniów szkół podstawowych i średnich. W planach jest także zaadoptowanie dawnej stacji ciśnień w Tymcach na profesjonalne obserwatorium astronomiczne wraz z centrum astronomicznym i bazą noclegową.

Pomysł został przyjęty wyjątkowo pozytywnie, a władze już opracowały dokumentację i wniosek o unijną dotację. Liczą, że inwestycja o wartości 2,5 mln zł uzyska finansowe wsparcie i będzie służyć pasjonatom astronomii nie tylko z naszego regionu.

W naszej okolicy ciekawych atrakcji jest jednak znacznie więcej.


3 komentarze

  1. 2.5mln zł na coś co przyciągnie garstkę ludzi i „odrobi” się kilkadziesiąt lat lub w ogóle – a generować będzie koszty pracowników tak samo jak wielka „wtopa” Kresowa Osada która miała służyć jako skansen, miejsce warsztatów a w końcu postawiono tam wielką metalowo-szklaną halę i jedyne co tam się dzieje to wesela i kresowe jadło raz w roku. My za taką promocję regionu podziekujemy panu Kaplowi który ma pomysły ostnie z kosmosu a nie widzi że tutaj nie ma podstaw! do uprawiania turystyki.
    Chcecie tłumy? Popatrzcie na Radawę czy Krasnobród – ziorniki wodne dobrze zorganizowane dają ludziom pracę! dają ludziom zarobek! z nie nikomu nie potrzebne obserwatorium. Kompletny bezsens…

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here