W renomowanym serwisie budowlanym muratoprlus.pl, w cyklu „Metamorfozy na Plus”, opisane zostały renowacje przeprowadzone przez Gminę Lubaczów. Czytelnikom przedstawiono historię wieży ciśnień w Tymcach i stacji kolejowej w Baszni Dolnej.

W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentowane są przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne budynki i wnętrza otrzymują drugie życie. Wśród nich znalazły się obiekty Gminy Lubaczów – wieża ciśnień w Tymcach, która dziś pełni funkcję obserwatorium astronomicznego oraz dawna stacja kolejowa w Baszni Dolnej, w której obecnie mieści się Galeria Kolejnictwa.

25-metrowa wieża w Tymcach, pierwotnie powstała w 1954 roku jako wieża ciśnień kolejowych. Niestety, rozwój technologiczny sprawił, że parowozy zostały wyparte przez lokomotywy spalinowe, a w konsekwencji wieża straciła swoje pierwotne znaczenie. Z czasem popadła w ruinę. W 2015 r. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie przekazała Gminie Lubaczów szereg obiektów, w tym zabytkowe dworce kolejowe z XIX wieku oraz wieżę ciśnień w Tymcach. Ta, dzięki środkom unijnym, przeprowadziła jego renowację. Wieża ciśnień została całkowicie zmieniona pod względem funkcji – obecnie jest to obserwatorium astronomiczne oraz miejsce edukacji na temat kosmosu i jego tajemnic. Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt i stał się atrakcją turystyczną regionu.

W „Metamorfozy na Plus” znalazła swoje miejsce także Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia – równie ciekawa atrakcja turystyczna. Kilka lat temu dawna stacja kolejowa w Baszni Dolnej była praktycznie w ruinie. Dziś, dzięki środkom unijnym, w tym miejscu znajdziemy Galerię Kolejnictwa, plac zabaw dla dzieci, mini kolejkę wąskotorową, czy zabytkową lokomotywę parową i przedwojenne wagony.

Obie inwestycje zrealizowane w gminie Lubaczów zasługują na pochwałę nie tylko z powodu renowacji historycznych obiektów, ale także są dowodem na sukcesywną i konsekwentną realizację przyjętej przez samorząd przed laty strategii rozwoju turystycznego swojego terenu. Co ważne, w obecnej chwili w realizacji są kolejne zadania, która będą kolejnymi atrakcjami służącymi mieszkańcom i turystom. Mowa tu m.in. o parku linowym, który powstaje przy Kresowej Osadzie.

To wszystko sprawia, że gmina Lubaczów stworzyła pakiet „Kresowa Przygoda”, który jest świetną ofertą dla wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here