W sobotnie (17.09) popołudnie oficjalnie otwarto jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów astronomicznych w Polsce. Obiekt powstał w dawnej wieży ciśnień w Tymcach w gminie Lubaczów.

Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach powstało w ramach II etapu rewitalizacji obszarów Gminy Lubaczów, który ruszył wiosną 2021 roku. W jego ramach w dawnej wieży ciśnień powstał nowoczesny obiekt z punktem widokowym oraz dodatkowymi atrakcjami w jego najbliższym otoczeniu. Ogromnym atutem Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach jest jego nowoczesne wyposażenie pozwalające na obserwację kosmosu, w tym także słońca, oraz położenie z dala od ośrodków miejskich i dużych źródeł sztucznego światła.

Obserwatorium będzie pełnić dwie podstawowe funkcje. Pierwsza z nich to funkcja turystyczna, w ramach której wraz z Kresową Osadą i Galerią Kolejnictwa Stacja Basznia będzie doskonałą „pakietową” atrakcją zarówno dla grup, jak i rodzin czy osób indywidualnych. Natomiast druga funkcja to działalność naukowa i edukacyjna i współpraca z różnymi instytucjami i ośrodkami – mówił podczas otwarcia Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

W sobotę obiekt odwiedzili astronomowie, miłośnicy astrofotografii, przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się w Polsce obserwacją nieba m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, Stowarzyszenia Teleskop, Stowarzyszenia Horyzonty.

Galeria zdjęć, fot. Artur Brzyski.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here