Stacja Basznia to turystyczny hit tegorocznych wakacji w powiecie lubaczowskim. Galerię kolejnictwa w Baszni odwiedziło od końca lipca już 1500 gości z całej Polski. Obiektowi przyjrzeli się także reporterzy TVP3 Rzeszów.

W otwartej niedawno Stacji Basznia można zobaczyć wyjątkowe eksponaty i multimedialne prezentacje oraz poznać historię kolejnictwa, którego początki na tych terenach sięgają końca XIX wieku. Największa atrakcja plenerowej ekspozycji to parowóz TY-2 z 1944 roku. Jest tu także odnowiony wagon pasażerski klasy trzeciej z 1907 roku i dwa zabytkowe wagony towarowe.

Kolejowe atrakcje utworzone przez Gminę Lubaczów przyciągają do Stacji Basznia gości z całej Polski. Na turystów w każdym wieku czeka przejażdżka mini-kolejką wąskotorową, której trasa prowadzi przez fragment zabytkowego mostu.

Obejrzyjcie materiał filmowy TVP3 Rzeszów.

elubaczow.com, TVP3 Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

6 komentarze

  1. To się chwali wyremontowana stacja, historia pięknie opowiedziana. Szkoda że w innych miejscowościach nie powstają takie perełki bo mamy czym się chwalić, co poznawać a czasami coś tam się już rozpada niszczeje a mogłoby być atrakcją. Dobry pomysł, oby takich więcej a już za niedługo w Baszni będzie otwarte obserwatorium astronomiczne i to też jest coś.

  2. 1500 gości… hmmm tyle osób to śpi w gminie Horyniec-Zdrój codziennie. Na święcie pieroga było jakieś 3 – 4 tyś ludzi. Hit to może za dużo powiedziano – ale jakaś atrakcja na pewno. W końcu coś dla dzieci, a nie tylko cerkwie, cmentarze i krzyże. Sezon zacznie się zapewne dopiero jak uderzą wycieczki ze szkół. Nie jest to element który przyciągnie turystę z drugiego końca Polski czy nawet województwa. To element towarzyszący, dla zapełnienia czasu turyście. Główną atrakcją regionu nie będzie, ale dopełnieniem wspaniałym. To co przyciąga do nas ludzi to Roztocze, gmina Lubaczów choć na nim nie leży umiejętnie korzysta z sąsiedztwa i zaprasza w swoje progi. Nigdy jednak nie odegra roli lidera regionu. Choć patrząc na opieszałość i brak ciekawych inicjatyw ze strony roztoczańskich gmin wszystko może się zmienić.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here