ASF dotarł do powiatu lubaczowskiego. W Nowym Siole pierwsze ognisko choroby

5

W gospodarstwie rolnym w Nowym Siole (gmina Cieszanów) wykryto obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. W województwie podkarpackim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Na miejscu pracują służby weterynaryjne z Lubaczowa – informuje Radio RMF FM.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy występujące u świń: wysoka temperatura 41 – 42 st. C; spadek apetytu i aktywności; wybroczyny na uszach, brzuchu i bokach ciała świń.

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w związku z wykryciem obecności wirusa na terenie województwa podkarpackiego:

Komunikat Wojewody Podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska Afrykańskiego pomoru świń – u świń w województwie podkarpackim

Wojewoda Podkarpacki informuje, że w dniu 1 sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, potwierdzono wystąpienie ogniska Afrykańskiego pomoru świń u świń, w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 19 sztuk trzody chlewnej w różnym wieku. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby położone jest w miejscowości Nowe Sioło, w gminie Cieszanów (powiat lubaczowski, województwo podkarpackie).

Badanie laboratoryjne próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. Afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u świń, w tym uśmiercenie i utylizację świń w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne.

W związku z wystąpieniem choroby zostanie wydane stosowne rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ASF, sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmie swoim zasięgiem tereny gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce.

Ponadto  w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/starosta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u świń, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia ASF. Należy również zgłaszać każdy przypadek znalezienia padłego dzika.

Choroba w Polsce występuje od 2014r. w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Województwo podkarpackie do tej pory dzięki skutecznie prowadzonej akcji profilaktycznej  broniło się przed ta chorobą.

Zwracamy się z apelem o przestrzeganie zaleceń przekazywanych przez samorządy oraz służby weterynaryjne w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu – zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa.

W dniu 2 sierpnia br w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska ASF na terenie województwa podkarpackiego. Na spotkaniu wydane zostały rekomendacje dla wszystkich służb,inspekcji oraz straży i samorządów bezpośrednio zaangażowanych w zwalczaniu choroby.

elubaczow.com, RMF FM, Główny Inspektorat Weterynarii


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

  1. Nie jest groźny dla ludzi, ale przyczyni się do wymiernych strat finansowych rolników mniejszych jak i większych, problemy ze sprzedażą świń, upadki za które nikt rolnikowi nie zwróci. Wirus łatwo się przenosi mechanicznie na odzieży, pojazdach, etc, dlatego tak ważna jest bioasekuracja. Ta jest niestety przez wielu rolników traktowana po macoszemu, bądź wręcz ignorowana – mimo nacisków ze strony inspekcji weterynaryjnej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here