Sejmowa Komisja Rolnictwa obradowała w Baszni Dolnej

0

Przez dwa dni (18/19.02) w powiecie lubaczowskim przebywali członkowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którzy na naszym terenie odbywali wyjazdowe posiedzenie. Spotkanie obyło się na wniosek poseł na Sejm RP Teresy Pamuły.

Pierwszego dnia goście odwiedzili m.in. gospodarstwa rolne w powiecie jarosławskim i lubaczowskim. Parlamentarzyści odwiedzili także firmę VeggeFresh Sp. z o.o. z Suchej Woli w gminie Oleszyce, która jest producentem i dystrybutorem warzyw. Komisja zapoznała się także z działalnością Kresowej Osady, jako ośrodka aktywującego okolicznych rolników do działań związanych z przetwórstwem własnych produktów i rolniczego handlu detalicznego. Przedstawiciele komisji pojechali też do gminy Narol, gdzie odwiedzono gospodarstwo Marka Pudełko, który zajmuje się chowem trzody chlewnej i skutecznie zabezpieczył swoje gospodarstwo przed ASF. Komisja poznała też działalność Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Różanieckiej.

Drugiego dnia podczas posiedzenia komisji w Baszni Dolnej, głównym tematem była walka z ASF, który w 2017 roku dotknął również powiat lubaczowski. O zakażeniach w województwie podkarpackim oraz sposobach ich zwalczania mówiła Wojewoda Ewa Leniart oraz Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Janusz Ciołek. Z kolei o planach wdrożenia specustawy dotyczącej zwalczania ASF mówił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Podkreślał, że „potrzebny jest dalszy sanitarny odstrzał dzików, w którym nie chodzi o wybicie lecz redukcję populacji dzika.  Jesteśmy na wojnie z chorobą, z którą możemy wygrać, możemy wroga pokonać, ale pewności nie ma”- zaznaczał Minister  Ardanowski. Według  Mirosława Welza, zast. Głównego Lekarza Weterynarii,  szacowany sanitarny odstrzał dzików w skali kraju wyniesie ok. 100 tys. osobników rocznie.

Dobrą okazję do podzielenia się z Ministrem Rolnictwa i pozostałymi gośćmi swoimi spostrzeżeniami i problemami, mieli rolnicy z terenu powiatu lubaczowskiego, przedstawiciele organizacji okołorolniczych, myśliwi i samorządowcy. Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny wskazał, że walka z ASF ma także wymiar traumatyczny dla rolników, którzy nie umieją odnaleźć się w sytuacji utraty swoich hodowli. Apelował o podjęcie zdecydowanych działań w walce z tą chorobą, w tym przyjęcie uproszczonych procedur czy dodatkowych środków na bioasekurację.

Relacje filmowe z posiedzenia opublikowane zostały m.in. w Aktualnościach TVP3 Rzeszów i głównym wydaniu Wiadomości TVP.

Galeria zdjęć z posiedzenia komisji w Baszni Dolnej.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here