Nowojorscy chasydzi modlili się w cieszanowskiej synagodze

 · 9 stycznia 2018 o 10:11 · 1 komentarz · czas czytania: 2 minutes

Do Cieszanowa przyjechali chasydzi z Nowego Jorku, by pomodlić się przy grobie cadyka Symchy Isachara Ber Halberstama. Był z nimi ich przywódca duchowy – rabin Rubin.

Była to pierwsza tego typu modlitwa od czasów zakończenia II wojny światowej i Holokaustu. Chasydzi, ortodoksyjny odłam religii żydowskiej, modlili się na cieszanowskim cmentarzu żydowskim przy ohel (grobie) swojego potomka cadyka Symchy Isachara Ber Halberstama, który zmarł w styczniu 1914 r. Z okazji kolejnych rocznic jego śmierci pielgrzymi przybywają do Cieszanowa głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale też innych zakątków świata. Chasydzi, wierzą, że w dniu rocznicy śmierci, nazywanej jorcajt, ich cadykowie zstępują z nieba i zabierają do Boga prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci i sukcesy w pracy. Cieszanów jest jednym z kilku miejsc w Polsce, do których w tym celu pielgrzymują wyznawcy tego odłamu judaizmu.

W czasie wizyty w Cieszanowie rabin Symcha Rubin podkreślał dumę i radość na widok wyremontowanej synagogi. W trakcie rozmów rabinów z burmistrzem Cieszanowa Zdzisławem Zadwornym zrodził się pomysł zorganizowania wystawy poświęconej historii Żydów. Ekspozycja miałaby się składać ze zdjęć wykonanych przez okupantów niemieckich na terenie Cieszanowa w latach 1940-41.

– Niegdyś Cieszanów tętnił, gwarem rozmów, modlitw i języka społeczności żydowskiej, a Polska była domem dla wielu narodów i religii. Musimy o tym przypomnieć – podkreślił na zakończenie spotkania z rabinami, burmistrz Zadworny.

Żydzi w Cieszanowie osiedlili się już na początku XVII wieku, a ich liczba w bardzo szybkim tempie rosła. W 1857 r. sięgała liczby 1067 osób, stanowiąc 49% ogółu mieszkańców. Od połowy XIX wieku cieszanowska gmina żydowska posiadała synagogę, cmentarz, działały tu liczne bractwa i stowarzyszenia. W tym właśnie czasie syn cadyka z Dynowa Dawid Halberstam stworzył w Cieszanowie lokalny ośrodek chasydzki. Po nim cadykiem i jednocześnie rabinem został jego bratanek Simche Ber Halberstam.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Cieszanów: W poszukiwaniu przodków Adeli Schwarzer
Warto zobaczyć: Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów
W Cieszanowie powstanie Dom Dziennego Pobytu Seniorów

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (1)
Audi (IP: 83.28.**.***) · 9 stycznia 2018 ~ 19:28

Fajny look.

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Jubileuszowy koncert Chóru Młodzieżowego „Canzone” [VIDEO]

Śpiewające życzenia świąteczne z Cieszanowa i Horyńca-Zdroju

Fakty TVN: Od Szlachetnej Paczki do nowego domu [VIDEO]

fotorelacje

Kolejny rekord lubaczowskiego sztabu WOŚP [ZDJĘCIA]

Koncert Noworoczny w MDK w Lubaczowie [NASZA FOTORELACJA]

Nowojorscy chasydzi modlili się w cieszanowskiej synagodze

Orszak Trzech Króli w Lubaczowie [NASZA FOTORELACJA]

Abp. Mieczysław Mokrzycki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na Ukrainę

X