Dołączyli do ogólnopolskiego projektu „Niezapomniani”

0

Gmina Cieszanów dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Niezapomniani” organizowanej w ramach obchodów Jom HaSzoa – Dnia Pamięci Holokaustu przypadającego na 8 kwietnia. Z tej okazji burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny oraz radny powiatowy Marcin Piotrowski przypomnieli o dawnych mieszkańcach naszego regionu.

Synagoga w Cieszanowie.

W czasie Zagłady zamordowano około 3 miliony żydowskich mieszkańców Polski – kobiet, mężczyzn i dzieci. Od setek lat tworzyli oni lokalny krajobraz i wnosili swój wkład w rozwój regionalnych społeczności. Poprzez projekt „Niezapomniani” Żydowskie Muzeum Galicja oddaje hołd Żydom pochodzącym z polskich miast, miasteczek i wsi. Upamiętniając ofiary zaprosiło do nagrania krótkiego filmiku ze złożenia kamienia albo zapalenia znicza na miejscowym pomniku, cmentarzu żydowskim czy przy pamiątkowej tablicy. Do organizatorów wpłynęło 90 nagrań z 60 polskich miast, miasteczek i wsi. Dzięki nim możliwe było stworzenie jednego długiego filmu poświęconego pamięci Żydów z całego kraju. Do akcji dołączyli Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny oraz radny Marcin Piotrowski.

– W takim dniu powinniśmy pamiętać o wielokulturowych korzeniach naszego regionu. Przed II Wojną Światową ponad 40% mieszkańców Cieszanowa, Oleszyc czy Lubaczowa stanowili Żydzi, współtworząc dziedzictwo naszego regionu. Do dziś wracają do naszego miasta, żeby pomodlić się na grobach przodków i w cieszanowskiej synagodze. – dodaje Marcin Piotrowski.

Projekt „Niezapomniani” jest częścią obchodów Dnia Pamięci o Holokauście – Jom Ha-Szoa. Został zrealizowany we współpracy z instytutem Jad Waszem.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here