Ziemia Lubaczowska zdała egzamin z questingu

1

Elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Ponad 200 km tras i kilkuset uczestników z całej Polski. Pięciu wyjątkowych gości, specjalistyczna konferencja branżowa i ogromne wyzwanie logistyczne. To tylko część wyzwań, przed jakimi postawiono organizatorów I Ogólnopolskiego Festiwalu Questingu, który przez trzy dni trwał na ziemi lubaczowskiej.

Questngiem zainteresowali się także znani podróżnicy.

I Ogólnopolski Festiwal Questingu rozpoczął się w piątek (19.05) w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej, a zakońćzył w niedzielę (21.05) w horynieckim Parku Zdrojowym. Jego organizatorem był Związek Międzygminny Ziemia Lubaczowska, zrzeszający wszystkie samorządy gminne powiatu lubaczowskiego. Organizacja takiego wydarzenia była dla miejscowych sporym wyzwaniem, z którym jednak poradzili sobie doskonale. Impreza pokazała, że Ziemia Lubaczowska ma w sobie nie tylko turystyczny, ale i organizacyjny potencjał, a połączenie sił przynosi wymierne efekty.

Na I Ogólnopolski Festiwal Questingu złożyło się kilka części – branżowa konferencja „Questing – turystyka XXI wieku”, akcja „Poznaj Swój Region”, w której finale nagrodzeni zostali najaktywniejsi uczestnicy festiwalu oraz wizyta gości specjalnych w różnych miejscowościach naszego powiatu. Z mieszkańcami spotkali się: Małgorzata Wojtaczka – pierwsza Polka, która samotnie zdobyła Antarktydę, Ryszard Pawłowski – himalaista, 10-krotny zdobywca „ośmiotysięczników”, Ania i Łukasz Cybińscy, którzy wyjechali w podróż w 468 dni dookoła świata oraz znany nie tylko na Podkarpaciu trailowiec Krystian Herba – 5-krotny rekordzista Guinessa.

Głównym celem organizacji festiwalu było jednak poznanie questingu, jako formy turystyki aktywnej. Polega ona m.in. na na pokonywaniu wyznaczonych ścieżek zgodnie ze wskazówkami zawartymi w specjalnej ulotce. Zadaniem questujących jest rozwiązywanie zagadek zamieszczonych w queście na podstawie obserwacji otoczenia. Celem gry jest odnalezienie skarbu umieszczonego na końcu trasy – zazwyczaj pieczątki nawiązującej do treści questu. To doskonała okazja do doświadczania dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.

– Uczestnicy Festiwalu – zarówno ci zupełnie nieznający okolicy, jak i jej mieszkańcy, podkreślali, że właśnie dzięki questom dowiedzieli się mnóstwo na temat kultury i historii tej części Polski, a odsłanianie takich tajemnic to właśnie istota questingu – mówi Edyta Lenart.

Z organizacji wydarzenia zadowoleni są także sami organizatorzy.

– Cieszymy się, że to własnie u nas odbył się I Ogólnopolski Festiwal Questingu. Ta nowoczesna forma turystyki ma przed sobą ogromny potencjał i będziemy chcieli go wykorzystać. Chcemy, by Ziemia Lubaczowska była polską stolicą questingu, a sam festiwal cykliczną imprezą organizowaną co roku na naszym terenie – podsumowuje wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, będący przewodniczącym Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska.

I Ogólnopolski Festiwal Questingu odbył się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Organizatorem wydarzenia był Związek Międzygminny Ziemia Lubaczowska. Oficjalnymi partnerami byli: Fundacja Questingu, Polska Organizacja Turystyczna, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Patronat sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Galeria zdjęć.

 

Zobacz także relację Telewizji Lubaczów.

elubaczow.com, lubaczow.pl, lubaczow.com.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here