„Ciche życie” Jerzego Tyburskiego w „Galerii Oficyna”

0

W niedzielne przedpołudnie w „Galerii Oficyna” odbył się wernisaż najnowszej, a zarazem ostatniej już wystawy eksponowanej w mijającym roku przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Na ekspozycji zatytułowanej „Ciche życie” zaprezentowano 37 obrazów znanego zamojskiego malarza o lubaczowskim rodowodzie – Jerzego Tyburskiego.

Fot. Jerzy Tyburski i Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Fot. Jerzy Tyburski i Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wystawa zatoczyła swoisty krąg po kraju, by na koniec trafić do Lubaczowa, miejsca urodzenia artysty. W przestronnych salach „Galerii Oficyna”, położonej w plenerze starego parku zamkowego, prace Jerzego Tyburskiego znalazły doskonałe miejsce do ekspozycji wszystkich swoich walorów. Bazując na doświadczeniach malarstwa historycznego, głównie północnoeuropejskiego i włoskiego renesansu, twórca podjął dialog z rzeczywistością odwołując się do wspomnień z lat dziecinnych, spędzonych w podlubaczowskich Oleszycach.

Reminiscencje z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości pojawiły się również w trakcie wernisażu. Artysta przybliżając przybyłym na wystawę gościom swoją twórczość, odwołał się do swych zapisków pamiętnikarskich. Ujawnił przy tym swój niewątpliwy talent literacki. Liryczne nastroje pojawiły się szczególnie we wspomnieniach z czasów dzieciństwa spędzonego w domu przy ulicy Kolejowej w Oleszycach. Liczne wędrówki po okolicznych zakamarkach, zaułkach ulicy, żydowskiego kirkutu, podmokłej doliny Przerwy, znalazły po wielu latach odbicie w jego twórczości malarskiej. Niezwykła wyobraźnia artysty wzbogaciła te wrażenia o nowe, często zaskakujące treści.

Obecność na wernisażu i wsłuchanie się w głos artysty, tak doskonale współgrający z efektem jego prac malarskich, była dla uczestników muzealnego spotkania dużym przeżyciem. Sam artysta czuł się jak u siebie w domu, tym bardziej, że na otwarcie przybyła jego rodzina zamieszkała w okolicach Lubaczowa. Rangę uroczystości podniósł fakt obecności przedstawicieli władz samorządowych: Zenona Swatka Wieceprzewodniczącego Rady Miejskiej Lubaczowa i Krzysztofa Szpyta Burmistrza Miasta Lubaczowa.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa silnie osadzonego w przeszłości, w arkadii dzieciństwa, z licznymi odniesieniami do otaczającej nas rzeczywistości!

Wystawa czynna do końca stycznia 2016 roku.

Jerzy Tyburski – urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 roku. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2000 roku dyrektor BWA – Galerii Zamojskiej. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Nagrody i wyróżnienia
2002 – wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”
2004 – nagroda Ogólnopolskiego konkursu Malarskiego „Autograf”
2010 – wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno
2013 – Zamojska Osobowość roku „Mirando” 2012 (nominacja)

Źródło, fot.: Muzeum Kresów w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here